Z ustaleń portalu Niezalezna.pl wynika, że sędzia Anna Ptaszek, działaczka Iustitii, w ekspresowym tempie ukarała posła Zbigniewa Ziobrę. Chodzi o niestawiennictwo na posiedzeniu komisji śledczej ds. Pegasusa. Chociaż polityk jest poważnie chory, to sędzia uznała jego nieobecność za nieusprawiedliwioną.
Od miesięcy trwa spektakl polityków koalicji 13 grudnia z próbą przesłuchania Zbigniewa Ziobry przez komisję śledczą ds. Pegasusa, na czele której stoi Magdalena Sroka. Jeden z takich terminów przypadł na 14 października.
Polityk walczy z nowotworem złośliwym, więc jego stawiennictwo w tym przypadku nie było możliwe, właśnie ze względu na stan zdrowia.
Tego samego dnia politycy koalicji 13 grudnia rozpętali obrzydliwy spektakl. Poseł Tomasz Trela (Lewica) zawnioskował wówczas o nałożenie kary grzywny na byłego ministra. "To, że był chory, nie znaczy, że nie może zeznawać" - stwierdził.
Komisja zgodziła się na wystąpienie do sądu o ukaranie polityka grzywną za niestawienie się na przesłuchaniu.
Z ustaleń portalu Niezalezna.pl wynika, że Ziobro został ukarany przez sędzię Annę Ptaszek z Sądu Okręgowego w Warszawie, działaczkę Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.
Co więcej, wydała orzeczenie bez umożliwienia zajęcia stanowiska przez stronę – dowiedziała się Niezależna.pl.
Ptaszek powinna być wyłączona z tej sprawy, mimo to zdecydowała się wydać kontrowersyjne orzeczenie. Sędzia w 2022 roku otrzymała pięć zarzutów dyscyplinarnych – m.in. dotyczący przekroczenia uprawnień. Powoływała się na wyroki ETPCz i TSUE. Podważała legalność statusu sędziów nominowanych przez KRS. Po podważeniu statusu jednego z sędziów, odmówiła zasiadania z nim w jednym składzie. Została dyscyplinarnie przeniesiona z VIII wydziału karnego, który rozpoznaje najważniejsze procesy karne do wydziału wykonawczego, który wykonuje wyroki innych sądów. W czerwcu 2024 ta decyzja została cofnięta.
Sędzia jest zaangażowana w działania stowarzyszenia Iustitia, otwarcie atakującego działania Ziobry jako ministra sprawiedliwości. Brała udział w demonstracjach wymierzonych m.in. w działania poprzedniego rządu.
Komisja śledcza do spraw Pegasusa postanowiła wystąpić z wnioskiem o uchylenie immunitetu Ministrowi Sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze. Polityk nie stawił się przed nią, powołując się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, iż zakres działania sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Politycy niekonstytucyjnego ciała chcą doprowadzić do przymusowego doprowadzenie Ziobry do zeznań.