Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Sasin o problemach polskiego górnictwa - podał jedną konkretną przyczynę. „To się przekłada wprost na ceny”

- Problemy polskiego górnictwa wynikają przede wszystkim z unijnej polityki klimatycznej, która powoduje, że energetyka, która jest dzisiaj głównym odbiorcą węgla, szuka innych źródeł energii - ocenił dzisiaj w PR24 wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/hangela

- Będę bardzo konsekwentnie namawiał zarządy państwowych spółek energetycznych, żeby przede wszystkim wykonywały kontrakty, które zawarły z polskimi dostawcami, a dopiero przy braku możliwości dostarczenia odpowiedniej ilości węgla myślały o imporcie - powiedział Sasin pytany o import do Polski węgla z zagranicy, m.in. z Rosji.

Wicepremier dodał, że "polskie kopalnie są w stanie absolutnie zapewnić zapotrzebowanie krajowej energetyki, (...) aby mogła korzystać tylko i wyłącznie z polskiego węgla".

Dodał, że służby państwa mogą "nakazać kontrolę jakości, zgodności z prawem" m.in. celno-skarbowym i "będą to robiły", ale żeby zamknąć granicę przed rosyjskim węglem "przede wszystkim jest kwestia embarga" nałożonego przez Unię Europejską.

- Nie ma dzisiaj takich przesłanek realnych, które mogłoby spowodować, że to embargo Unia Europejska by nałożyła, możemy postępować tylko w ramach obowiązującego prawa europejskiego

 - zaznaczył. Wskazał jednocześnie, że "jest cały obszar importu węgla przez podmioty prywatne, którego my zakazać nie możemy".

Ocenił, że problemy polskiego górnictwa wynikają przede wszystkim unijnej polityki klimatycznej, która powoduje, że energetyka, która jest dzisiaj głównym odbiorcą węgla, szuka innych źródeł energii. Dodał, że w kontekście bezpieczeństwa energetycznego polski "jedynym realnym źródłem energii, które jest w naszych rękach jest węgiel kamienny".

- Trudno mówić, że w najbliższym, bardzo krótkim czasie będziemy w stanie to zmienić

 - mówił.

Sasin dodał, że "energia z węgla z powodu bardzo wysokich i wzrastających cen certyfikatów jest bardzo droga" i, że "produkcja energii w sposób tradycyjny dzisiaj się nie opłaca".

Zauważył, że "to się przekłada wprost na ceny, jaką płacą Polacy za energię elektryczną".

- Musimy szukać zdrowego kompromisu, między chęcią utrzymania górnictwa węgla kamiennego jako pewnego gwaranta w tej chwili bezpieczeństwa energetycznego Polski, a również ceną tego ostatecznego produktu. (...) Musimy zadbać, żeby polski węgiel był bardziej konkurencyjny i rozmawialiśmy o tym, jak zatrzymać import węgla do Polski, który powoduje, że mamy dzisiaj dużo niesprzedanego węgla z polskich kopalń.

Ocenił, że "to są wszystko problemy, z którymi musimy się w następnych tygodniach zmierzyć".

Pytany o propozycje rozwiązań systemowych dla górnictwa węgla kamiennego i energetyki, które ma przedstawić do 21 kwietnia, powiedział, że kierowany przez niego resort pracuje nad długofalową strategią.

- Musimy dzisiaj taki program obliczony na wiele lat zbudować z wzięciem pod uwagę (...) europejskiej polityki klimatycznej - podkreślił.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Jacek Sasin #energetyka #transformacja energetyczna

redakcja