Gazeta Polska: Suwerenna Polska jednoczy się z PiS, więcej młodych twarzy na froncie Czytaj więcej!

Przewodniczący KRRiT z apelem do Tuska. Echa skandalu z Rubcowem

Bez podjęcia stosownych działań istnieje obawa, że w najbliższych latach opinia publiczna może być współkształtowana przez osoby pozostające pod wpływem służb obcego państwa - napisał Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT, w apelu do premiera o wspólne działania w sprawie inwigilowania polskich mediów przez rosyjskie służby specjalne.

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski
Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski
zrzut ekranu - iTV Sejm

Jak przypomniał przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w skierowanym we wtorek do premiera Donalda Tuska apelu, 12 sierpnia 2024 r. na portalu internetowym Frontstory.pl został opublikowany artykuł pt. „Magnes z Putinem”. Publikacja ta dotyczy działalności w Polsce rosyjskiego oficera GRU Pablo Gonzáleza/Pawła Rubcowa, który w 2022 r. został zatrzymany przez ABW i przebywał w polskim areszcie, a 1 sierpnia 2024 r. został przekazany Rosji w ramach wymiany więźniów m.in. za obywateli niemieckich i amerykańskich. Jak wynika z publikacji, z oficerem tym współpracowała polska dziennikarka, której postawiono zarzut pomocnictwa w szpiegostwie.

Świrski dodał, że publikacja „Magnes z Putinem” wskazuje, iż oficer GRU podczas kilkuletniego pobytu w Polsce m.in. „rozpracowywał środowiska dziennikarzy i korespondentów”, w tym prawdopodobnie pobierał dane z ich urządzeń elektronicznych. "W ten sposób we władanie rosyjskiej służby GRU dotarło prawdopodobnie wiele danych i informacji ze „środowiska dziennikarzy i korespondentów, w tym potencjalnie wrażliwych bądź kompromitujących, które następnie mogą zostać użyte jako narzędzie wpływu na te osoby (np. poprzez groźbę ich ujawnienia bądź publikacji)" - podkreślił przewodniczący KRRiT.

Wpływ ten może polegać np. na zalecaniu niepodejmowania ważnych dla państwa polskiego tematów lub opisywaniu ich z uwzględnieniem interesu obcego (np. rosyjskiego) państwa, bądź na prowadzeniu działań dezinformacyjnych polegających m.in. na podawaniu prawdziwych faktów w fałszywym lub zmanipulowanym kontekście. W konsekwencji tego działanie rosyjskich służb może w najbliższych latach wpływać bezpośrednio na kształt i charakter radiofonii i telewizji w Polsce, a pośrednio m.in. na bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne Polski

– napisał Świrski.

"Biorąc pod uwagę powyższe, w oparciu o art. 6 ust. 2 pkt 1 Ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, zwracam się do Pana Premiera z wnioskiem o podjęcie w porozumieniu z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji działań mających na celu zapobieżeniu wskazanemu wyżej ryzyku. Bez podjęcia stosownych działań istnieje obawa, że w najbliższych latach opinia publiczna może być współkształtowana przez osoby pozostające pod wpływem służb obcego państwa" - dodał Świrski. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Maciej Świrski #Donald Tusk #KRRiT

mk