"Linia orzecznicza, linia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy jest stała od 20 lat. Były cztery takie przypadki i za każdym razem mówiono, że nie można bez uchylenia immunitetu przez Zgromadzenia Parlamentarne Rady Europy zatrzymać posła, członka tego zgromadzenia, ani go aresztować. Więc dlaczego Donald Tusk jego podwładni tak postępują? Moim zdaniem Donald Tusk najbardziej boi się i dlatego właśnie szuka takiego kluczka prawnego, żeby ominąć zgodną z prawem procedurę, żeby po prostu świat nie dowiedział się, że w Polsce prowadzone są procesy polityczne" - mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie Kacper Płażyński, poseł PiS.
W kontekście ostatnich wydarzeń wokół posła PiS - Marcina Romanowskiego, jak i bezpośrednio - działań koalicji 13 grudnia, będący częścią polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy posłowie PiS poruszyli ten temat podczas briefingu prasowego w Sejmie. Parlamentarzyści alarmowali przede wszystkim ws. działań ekipy Tuska, które wprost łamią prawo międzynarodowe. A przecież nikt inny, jak właśnie ci politycy, krzyczeli najgłośniej na temat praworządności.
SEJM | Konferencja prasowa PiS https://t.co/390nFLxasa
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) July 25, 2024
"My dzisiaj spotykamy się jako osoby, które pracują jako przedstawiciele polskiego społeczeństwa, jako posłowie i senatorowie delegowani do zgromadzenia parlamentarnego Rady Europy. Ostatni tydzień rozpoczął się ignorowaniem prawa międzynarodowego. Kolejne wydarzenia pokazały dużo dalej idące działania ze strony rządu Donalda Tuska. Marcin Romanowski to osoba, wobec której działania rządu Donalda Tuska z ostatniego tygodnia są jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego, jak również opinii wyrażanych przez instytucje Rady Europy, które jasno stanęły w obronie reguł prawa międzynarodowego, a Donald Tusk w ubiegłym tygodniu jawnie to zignorował"
— zaczął Daniel Milewski.
Parlamentarzysta dodał, że "w ten sposób oni [koalicja 13 grudnia] stawiają się w gorszej pozycji niż Władimir Putin, który był ostatnią osobą, która kwestionowała te reguły".
💬 Poseł PiS @DanielMilewski: My dzisiaj spotykamy się jako osoby, które pracują jako przedstawiciele polskiego społeczeństwa, jako posłowie i senatorowie delegowani do zgromadzenia parlamentarnego Rady Europy. Ostatni tydzień rozpoczął się ignorowaniem prawa międzynarodowego.… pic.twitter.com/m3Kz2vuQRy
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) July 25, 2024
Kolejny ze zgromadzonych polityków nawiązał również do zatrzymanych ks. Michała Olszewskiego oraz dwóch urzędniczek MS. Na portalu Niezalezna.pl szczegółowo opisywaliśmy, jakich tortur dopuszczono się na ofiarach służb ekipy Tuska.
"Mówimy o osobach, wobec których istnieje podejrzenie stosowania tortur. Wydźwięk tego słowa jest niezwykle mocny. Organizacja Narodów Zjednoczonych nadała sygnaturę na podstawie pisma mecenasa jednej z pań urzędniczek i ONZ przyjęło tę sprawę i się nią zajmuje. Dotychczas łamano przepisy krajowe, czyli te dotyczące prokuratury krajowej. Mieliśmy do czynienia z łamaniem prawa krajowego, ale obecnie mamy już do czynienia z czymś podobnie poważnym, łamaniem również prawa międzynarodowego"
💬 Poseł @JanKanthak: Mówimy o osobach, wobec których istnieje podejrzenie stosowania tortur. Wydźwięk tego słowa jest niezwykle mocny. Organizacja Narodów Zjednoczonych nadała sygnaturę na podstawie pisma mecenasa jednej z pań urzędniczek i ONZ przyjęło tę sprawę i się nią… pic.twitter.com/jKivbtesqa
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) July 25, 2024
Dziś temat ten poruszył Kacper Płażyński, który podkreślił, że "linia orzecznicza, linia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy jest stała od 20 lat". "Były cztery takie przypadki i za każdym razem mówiono, że nie można bez uchylenia immunitetu przez Zgromadzenia Parlamentarne Rady Europy zatrzymać posła, członka tego zgromadzenia, ani go aresztować" - mówił dalej.
"Więc dlaczego Donald Tusk jego podwładni tak postępują? Moim zdaniem Donald Tusk najbardziej boi się i dlatego właśnie szuka takiego kluczka prawnego, żeby ominąć zgodną z prawem procedurę, żeby parlamentarzyści z całej, Europy chociaż nie tylko, bo w Radzie Europy, żeby po prostu świat, Europa nie dowiedziała się, że w Polsce prowadzone są procesy polityczne"
💬 Poseł PiS @KacperPlazynski: Linia orzecznicza, linia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy jest stała od 20 lat. Były cztery takie przypadki i za każdym razem mówiono, że nie można bez uchylenia immunitetu przez Zgromadzenia Parlamentarne Rady Europy zatrzymać posła,… pic.twitter.com/vhmhXqr9Tl
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) July 25, 2024