Zjednoczenie PiS i Suwerennej Polski nastąpiło przez aklamację. Podczas zamkniętej części obrad nie było głosów krytycznych. PiS ma także nowych wiceprezesów – Zbigniewa Ziobro, Patryka Jakiego i b. marszałek Sejmu Elżbietę Witek.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas sobotniego kongresu partii podkreślał, że konsolidacja z Suwerenną Polską to sygnał dla społeczeństwa, że polski obóz patriotyczny się jednoczy. Liderzy obu ugrupowań podpisali 10-punktową deklarację ideową.
Po kongresie odbyła się część zamknięta dla mediów Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości. Doszło na niej do głosowania nad uchwałą o połączeniu z Suwerenną Polską i powołaniem nowego organu - Komitetu Wykonawczego. Dokonano również zmian w strukturze okręgowej partii.
Jak wynika z informacji Niezależna.pl decyzja była jednomyślna. O zjednoczeniu zdecydowano przez aklamację. Podczas krótkiej dyskusji na posiedzeniu Rady Politycznej nie było głosów sprzeciwu. Wszyscy wyrażali potrzebę ścisłej współpracy. Głos zabrał także prezes Jarosław Kaczyński. Mówił, że zjednoczenie się jest konieczne. Wskazywał, że bywało różnie. Zdarzały się wzloty i upadki, ale teraz najważniejsza jest walka o dobro Polski – relacjonują Niezależna.pl uczestnicy zamkniętych obrad.
Do Komitetu Wykonawczego zostali wybrani politycy PiS i byli już politycy Suwerennej Polski:
Adam Andruszkiewicz, Andrzej Śliwka, Anna Gembicka, Bartosz Kownacki, Dariusz Matecki (SP), Janusz Cieszyński, Janusz Kowalski, Kacper Płażyński, Krzysztof Szczucki, Łukasz Kmita, Łukasz Schreiber, Małgorzata Golińska, Marcin Przydacz, Marcin Warchoł (SP), Michał Moskal, Olga Semeniuk-Patkowska, Paweł Hreniak, Paweł Jabłoński, Paweł Szefernaker, Radosław Fogiel, Przemysław Czarnek, Rafał Bochenek, Sebastian Kaleta (SP), Zbigniew Bogucki, Piotr Uściński.
Ponadto w Komitecie zasiedli: sekretarz generalny PiS Piotr Milowański oraz prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
Prezes PiS zapowiedział w sobotę, że na czele Komitetu Wykonawczego stanie obecny szef klubu Mariusz Błaszczak. Na początku tygodnie zapadnie formalna decyzja prezesa.
W założeniu Komitet Wykonawczy to „sztab” partii złożony z polityków młodszego pokolenia, który „na gorąco” reaguje na bieżące wydarzenia.
Dokonano również wyboru nowych wiceprezesów partii. Do obecnej szóstki (Beata Szydło, Mateusz Morawiecki, Joachim Brudziński, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński) dołączyli Zbigniew Ziobro, Patryk Jaki orasz Elżbieta Witek. Na czas intensywnego leczenia zamiast Ziobry obowiązki jednego z wiceprezesów będzie pełnić poseł Michał Wójcik.
Nowością są również zmiany w strukturze terenowej. Na zamkniętej części kongresu przyjęto nowy podział na 41 okręgów. Wcześniej było ich 16. Według informacji portalu Niezależna.pl część z nich przypadnie byłym politykom Suwerennej Polski. (przynajmniej trzy - cztery). W „nowych” okręgach odbędą się w najbliższych miesiącach wybory. Plan zakłada, że na czele warszawskich struktur połączonych z podstołecznym obwarzankiem stanie Sebastian Kaleta.
W sobotę zapadła jeszcze jedna istotna decyzja - do ścisłego grona kierownictwa partii, czyli Komitetu Politycznego dołączyli: Beata Kempa, Rafał Bochenek, Michał Wójcik oraz Michał Woś.