Koń zaprzęgający drewniany wóz, z tym, że koniecznie na metalowych kołach! Tak może wyglądać już niebawem Warszawa, gdzie gospodarzem (jeszcze) jest Rafał Trzaskowski, który forsuje przyjęcie tzw. Stefy Czystego Transportu (SCT) w poszczególnych częściach miasta.
W grudniu 2023 roku rada Warszawy głosami radnych KO przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu (SCT), która od lipca 2024 r. ograniczy ruch samochodów w stolicy.
Kandydujący w wyborach samorządowych Tobiasz Bocheński, kontrkandydat Trzaskowskiego, ubiegającego się o reelekcję, opublikował w sieci film. Ukazuje on - pół żartem, pół serio, jak może wyglądać poruszanie się po mieście w niedalekiej przyszłości. Koń i drewniany wóz!
A Ty jak dojedziesz do pracy po Stefie Czystego Transportu? pic.twitter.com/xVQCXmvULP
— Tobiasz Bocheński (@TABochenski) March 28, 2024
Przypominamy również słynną sesję zdjęciową Trzaskowskiego, w której - jak co przed każdymi wyborami - pozował w metrze z książką. Bocheński wygrał i w tej "dyscyplinie".
SCT od 1 lipca 2024 r. zakłada zakaz wjazdu dla samochodów z silnikiem diesla starszych niż 18 lat i pojazdów benzynowych starszych niż 27 lat.
Osoby zamieszkałe wewnątrz tego obszaru i płacące podatki w Warszawie zwolnione będą ze spełniania wymagań strefy aż do stycznia 2028 r. – wówczas nie będą mogli poruszać się po strefie pojazdem z silnikiem Diesla starszym niż 13 lat i pojazdem benzynowym starszym niż 22 lata.
Wprowadzony został również dodatkowy wyjątek dla seniorów (osób, które w 2023 roku ukończą 70 lat), o ile już przed przyjęciem uchwały o SCT byli właścicielami swoich pojazdów. Oznacza to, że osoby powyżej 70. roku życia, po spełnieniu określonych warunków, będą zwolnione bezterminowo z zasad obowiązujących w ramach SCT.
Od wymogów przewidziane są dodatkowe wyjątki wjazdu dla pojazdów spełniających jedną z poniższych kategorii. Wyłączenia ustawowe: służby (np. pogotowie, policja, straż pożarna, straż graniczna), pojazdy, którymi poruszają się osoby z niepełnosprawnością, inne (np. autobus szkolny z wycieczką). Wyłączenia gminne: pojazdy zabytkowe i historyczne – wyłączone pod zakazu są pojazdy spełniające definicję stosowaną przez ubezpieczycieli, specjalne (np. pomoc drogowa, karawan pogrzebowy). Wyłączenia gminne okazjonalne: przypadki losowe, np. dojazd do szpitala, lekarza, miejsca zdawania matury (przepustka do wykorzystania przez 4 dni w roku).