Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Wyciekł projekt dotyczący funduszy unijnych. Polska dostanie mniej kasy, bo się bogaci

W 2027 r. będziemy wpłacać do budżetu UE więcej, niż dostawać - czytamy w dzisiejszej "Rzeczpospolitej". Jak wynika z projektu, do którego dotarli dziennikarze, będziemy dostawać mniej pieniędzy z polityki spójności, ponieważ nasz kraj się bogaci.

pixabay.com/NikolayFrolochkin/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

2 maja Komisja Europejska przedstawi projekt finansów UE na lata 2021-2027. Rzeczpospolita poznała jego założenia, z których wynika, że fundusze z polityki spójności dla Polski mogą być nawet o kilkadziesiąt miliardów mniejsze niż w latach 2007-2014.

To zupełnie zmieni naszą pozycję w UE - w 2016 roku byliśmy największym beneficjentem unijnego budżetu; pod koniec kolejnej perspektywy budżetowej (w 2027r. – red.) Polska będzie płatnikiem netto do kasy UE

– dowiedziała się nieoficjalnie "Rz" ze źródeł zaangażowanych w przygotowanie projektu.

To jest po części efekt tego, że bogacimy się i kolejne regiony zbliżają się do średniej unijnej, co odbierze nam prawo do części pieniędzy z polityki spójności. Wynika to również z tego, że funduszy na finansowanie polityki spójności tym razem będzie mniej. Źródło "Rzeczpospolitej" twierdzi, że minimalnie o 6 proc. Uwzględniając inflację oznaczałoby to ubytek 7-20 proc., zależnie od roku.

Cięcia to również efekt brexitu, który tworzy lukę w przychodach rzędu 12-14 mld euro oraz pojawienie się nowych priorytetów jak obrona czy bezpieczeństwo.

Gdyby tylko taka była skala redukcji zastosowana do wydatków skonstruowanych według obecnej metodologii, nasze wpływy z polityki spójności zmalałaby o 5-15 mld euro w ciągu siedmiu lat wobec 77 mld euro w latach 2014-2020. Ale ubytek będzie większy, bo zmieni się metodologia - podaje "Rz".

"Pojawią się nowe wskaźniki" – twierdzi źródło "Rz". Regiony dostaną pieniądze na integrację imigrantów, na walkę z bezrobociem młodych i inne cele społeczne. "To będzie ewolucja, a nie rewolucja. Dochód narodowy brutto pozostanie głównym punktem odniesienia", ale nie jedynym – dowiedziała się gazeta.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#gospodarka #Brexit #płatnik netto #polityka spójności #fundusze unijne #Polska #Bruksela

redakcja