Strażakom nie udało się dotychczas opanować pożarów, które trawią południowo wschodnie obszary stanu Oregon (północny zachód USA). Żywioł zmusił ponad 2 tys. osób do opuszczenia swoich domów. Pożary podsycane silnym wiatrem wiejącym ze zmiennych kierunków i trwającą od lat suszą rozszerzają się błyskawicznie. Walkę utrudnia fakt, iż ogniska żywiołu, które wydają się ugaszone, po pewnym czasie wybuchają ponownie.
Żywioł zniszczył już kilkaset domów a dalsze 5 tys. jest zagrożonych. Ponad 2 tys. osób musiało opuścić swoje domy i udać się do prowizorycznych schronisk, lub do rodziny i znajomych. Wielu uczyniło to w ostatniej chwili bowiem ogień był bliski odcięcia im drogi ucieczki.
Man this photo really puts you there.
— pourmecoffee (@pourmecoffee) July 13, 2021
"A firefighting tanker makes a drop over the Grandview fire near Sisters in Oregon." (AP) pic.twitter.com/SQxiHKVa1Z
Rzeczniczka straży pożarnej Holly Krake poinformowała, że najgorsza sytuacja panuje w rejonach położonych bezpośrednio na północ od granicy z Kalifornią, w której również występują liczne ogniska pożarów.
Incredible, high resolution imagery of the Bootleg Fire in southern Oregon.
— Dakota Smith (@weatherdak) July 11, 2021
A large, rapidly growing fire with a ton of pyrocumulus. pic.twitter.com/FPVLslZrGi
Dodała, że akcję gaśniczą utrudniają niezwykle niebezpieczne "chmury ognia", które tworzą się z powietrza ogrzanego nad pożarem do bardzo wysokiej temperatury. Unoszą one ze sobą pył i sadzę na wysokość do 10 km. Krake przyznała, że na razie nie widać perspektyw polepszenia się sytuacji.
This is a look at the fire conditions firefighters are up against on the #BootlegFire. The last few days have seen challenging weather conditions. We ask that you be #WildfireAware and do everything to prevent sparking a fire. #Wildfire #Oregon pic.twitter.com/FkUxh7ndIF
— Oregon OSFM (@OSFM) July 9, 2021
Pożary nawiedzają amerykański Zachód regularnie co roku. Jednak w ostatnich latach stają się coraz gwałtowniejsze i dłuższe, co przypisywane jest ocieplaniu się klimatu.