Komisja Europejska podtrzymuje swoją propozycję powiązania wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności – wynika z dokumentu, jaki został dziś opublikowany. Unijny budżet na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro. Jednocześnie, Komisja proponuje wzmocnienie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do 40 miliardów euro.
Dokument informuje, że sporządzony przez Komisję projekt rozporządzenia w sprawie ochrony budżetu Unii Europejskiej przed łamaniem praworządności będzie kluczowym elementem propozycji dotyczących przyszłych unijnych ram finansowych.
Komisja Europejska po raz pierwszy przedstawiła propozycję w sprawie uzależnienia wypłaty funduszy unijnych od praworządności w maju 2018 roku.
Wiceprzewodnicząca Komisji Viera Jourova oświadczyła w poniedziałek, że dołoży wszelkich starań, by w nowym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej wypłata środków unijnych była uzależniona od spełniania norm praworządności i by przepisy te były stanowcze.
Budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro; dodatkowo państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu na ożywienie gospodarcze - wynika z propozycji przedstawionych dziś przez Komisję Europejską.
Projekt proponuje kilka nowych źródeł finansowania wydatków Unii Europejskiej, w tym zasoby oparte na systemie handlu pozwoleniami na emisję gazów cieplarnianych ETS, podatku cyfrowym, podatku od dużych firm, a także węglowej opłacie granicznej.
Projekt budżetu Komisji Europejskiej oparty jest na propozycji przedstawionej w lutym przez przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela. Dodatkowy element, wynoszący 750 mld euro instrument na rzecz odbudowy, miałby być finansowany poprzez kredyty, które Komisja Europejska będzie zaciągała na rynkach finansowych. Miałaby one być spłacane w latach 2028-2058 z dodatkowych dochodów unijnych.
Komisja Europejska proponuje wzmocnienie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do 40 mld euro, by pomóc państwom członkowskim w przyspieszeniu osiągnięcia neutralności klimatycznej - wynika z dokumentów przedstawionych w środę przez Komisję Europejską.
Oznacza to duże wzmocnienie - o 32,5 mld euro, bo w styczniowej propozycji budżet Funduszu miał wynosić 7,5 mld euro na siedem lat.
Komisja Europejska zakładała wówczas, że mechanizm sprawiedliwej transformacji (Fundusz ma być jego częścią), który będzie finansowym ramieniem Europejskiego Zielonego Ładu, pozwoli zmobilizować ogromne środki, aby wesprzeć przemiany na drodze do neutralności klimatycznej.