Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Uchodźcy chcą do Finlandii. Tysiące wniosków spłynęło do tego kraju

W ostatnich dwóch latach fińskie władze otrzymały ok. 3,5 tys. zapytań dotyczących ponownego przyjęcia uchodźców, którzy rozpoczęli w tym kraju procedurę azylową, a z różnych przyczyn opuścili ten kraj. Większość z nich jest akceptowanych.

FREEDOM HOUSE/DOMENA PUBLICZNA

Od początku 2017 roku do grudnia do fińskiego urzędu ds. migracji trafiło ponad 2,2 tys. zapytań z innych krajów unijnych o odesłanie uchodźców do Finlandii. Dla porównania w 2016 r. takich wniosków było ponad 1,2 tys., a w 2015 r. niewiele ponad 300. Najwięcej zapytań pochodziło z Niemiec (blisko połowa), Francji oraz Szwecji; obejmowały migrantów pochodzących głównie z Iraku, Afganistanu czy Somalii.

Większość z wniosków dotyczy osób, które otrzymały w Finlandii odmowne decyzje azylowe, a potem z tego kraju wyjechały. Poruszają się więc po Europie bez pozwoleń i odpowiednich dokumentów. Jak wyjaśnił w fińskim radiu Yle Mikko Montin z urzędu ds. migracji, liczba zapytań może nie pokrywać się z liczbą osób, ponieważ jedna osoba może ubiegać się o azyl w wielu krajach. Dlatego w sprawie jednej osoby może przyjść wiele zapytań.

Wnioski, które otrzymał fiński urząd od innych państw, związane są z postanowieniami krajów UE z Dublina z 2003 roku Zgodnie z nimi tylko jedno państwo członkowskie jest odpowiedzialne za rozpatrywanie wniosku o azyl konkretnego migranta. Jeśli w trakcie procesu azylowego osoba wyjedzie z Finlandii np. do Niemiec, to wtedy władze niemieckie wysyłają do Finlandii zapytanie o pozwolenie na odesłanie jej z powrotem.

Od stycznia 2015 roku do lipca 2017 roku do fińskich ośrodków dla uchodźców zgłosiło się ok. 40 tys. osób. Blisko 12 tys. z nich otrzymało prawo pobytu w Finlandii, a wobec 18 tys. osób wydano decyzje negatywne. Część osób w trakcie procesu azylowego wyjechała też z Finlandii lub została z niej deportowana.

Finlandia jest jednym z nielicznych krajów UE, które wywiązują się ze zobowiązań dotyczących relokacji uchodźców z Włoch i Grecji, przybyłych tam z Afryki i Bliskiego Wschodu. Na 2078 osób przewidzianych przez unijne porozumienie z 2015 roku, którym Finlandia ma zapewnić schronienie do końca jesieni tego roku, przyjęła już zdecydowaną większość z nich.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

redakcja