Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Timmermans naprawdę to powiedział. Krótkie podsumowanie jego słów - bezcenne

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans z okazji przypadającego w środę Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych potępił nacjonalizm, porównując go do... alkoholizmu.

Frans Timmermans; Fotomag/Gazeta Polska
Frans Timmermans; Fotomag/Gazeta Polska

Wiceszef KE w przesłaniu wideo dołączonym do oświadczenia upamiętniającego ofiary reżimów totalitarnych i autorytarnych mówił, że nacjonalizm jest jak alkoholizm.

Po krótkim okresie egzaltacji przychodzi długi ból głowy. Nacjonalizm czyni nas ubogimi, bo zrośnięty z nim jak bliźniak syjamski protekcjonizm zniszczy jednolity rynek i zakłóci międzynarodowy handel

- oświadczył Timmermans.

Ocenił przy tym, że nacjonalizm czyni również słabym, bo przez wieczne poszukiwanie wrogów, pogardę dla innych, potrzebę czucia się lepszym czyni współpracę na rzecz wspólnego zagwarantowania wolności i bezpieczeństwa znacznie trudniejszą.

Jeśli nacjonalizm czyni nas ubogimi, słabymi i niepewnymi moralnie, jak można twierdzić, że jest patriotyczny? Utrzymuję, że nacjonaliści są niepatriotyczni

- powiedział Timmermans. Prawdziwy patriota - kontynuował wiceszef KE - jest dumny ze swojego państwa, chce, żeby było silne, pokojowe, dostatnie i oparte na wartościach.

Aby to osiągnąć, prawdziwy patriota wie, że potrzebuje jedności, chce otwartości, pragnie współpracy z innymi, widzi siłę w kompromisie, rozmowie i zgodzie

- wyliczał Timmermans. W konkluzji stwierdził, że bycie patriotą to bycie Europejczykiem, a bycie Europejczykiem to bycie patriotą.

Przypominając o ofiarach obu wojen światowych, a także obecnych wyzwaniach, jakie stoją przed Europą, takich jak ekstremizm czy terroryzm, przestrzegał przed uleganiem strachowi czy nienawiści.

Niespełna trzyminutowy film, na którym obok zdjęć z francusko-niemieckiego cmentarza wojskowego z I wojny światowej i centrum upamiętniającego ofiary Holokaustu znalazły się zdjęcia współczesnych zasieków na granicach, uchodźców czy młodych ludzi z połączonymi flagami tęczową oraz UE, został zamieszczony na stronach KE.

Today we commemorate the Europe-Wide Day of Remembrance for the victims of all totalitarian and authoritarian regimes. @TimmermansEU: pic.twitter.com/zBmGohaXGH

— European Commission (@EU_Commission) 23 sierpnia 2017

Kontrowersyjna wypowiedź Timmermansa spotkała się z żywą reakcją internautów. Niektórzy z nich nawiązywali do rzekomej słabości szefa KE.

Czytaj więcej: Oficjalny komunikat brzmi, że Juncker był zmęczony. Media piszą o kłopocie alkoholowym

Czy oni tam wszyscy mają aż takie doświadczenia z alkoholem ??? pic.twitter.com/POENJVihH6

— Ryszard Czarnecki (@r_czarnecki) 23 sierpnia 2017

Timmermans: Nacjonalizm jest jak alkoholizm. To chyba początek wojny z Junckerem, skoro został zrównany z okropnymi nacjonalistami :)))

— Marek Siudaj (@MSiudaj) 23 sierpnia 2017

We wspólnym pisemnym oświadczeniu Timmermans i komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova przypomnieli o podpisaniu przez nazistowskie Niemcy oraz Związek Radziecki 23 sierpnia 1939 r. paktu Ribbentrop-Mołotow. Jak wskazali, stanowił on początek jednego z najczarniejszych okresów w najnowszej historii naszego kontynentu.

Podpisany 78 lat temu pakt Ribbentrop-Mołotow przyniósł śmierć milionów ludzi.Dziś czcimy pamięć ofiar zbrodniczych reżimów XXw. #23sierpnia pic.twitter.com/8lOwhoxZs1

— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 23 sierpnia 2017

23 sierpnia 1939 r. minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow podpisali w Moskwie w obecności Stalina sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym. Jego konsekwencją był czwarty rozbiór Polski.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#alkoholizm #Komisja Europejska #Frans Timmermans #Timmermans

redakcja