- Prawdopodobnie jest to zemsta Łukaszenki za strach, jakiego musiał doświadczyć w 2020 roku, kiedy tysiące ludzi wyszło na ulice Mińska i innych miast Białorusi, protestując przeciwko niemu. Jednocześnie Łukaszenka zdaje się wysyłać sygnał do Moskwy, mówiąc: "Nadal jestem na waszej orbicie" – komentuje w rozmowie z portalem Niezalezna.pl falę aresztowań członków białoruskiej opozycji Waleryj Kawaleuski, przedstawiciel do spraw zagranicznych Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi oraz zastępca Swiatłany Cichanouskiej.
Na Białorusi trwa kolejna fala masowych zatrzymań i przeszukań prowadzonych przez białoruskie KGB wobec osób wpłacających środki na organizacje pozarządowe. Wśród najbardziej znanych osób zatrzymanych znajduje się Maryna Adamowicz, która została skazana na 15 dni aresztu. Jest to żona więzionego od 2020 roku białoruskiego opozycjonisty Mikoły Statkiewicza, z którym od dłuższego czasu nie ma żadnego kontaktu. Panie Ministrze, jak skomentowałby Pan te działania Mińska?
- Reżim Łukaszenki już dawno wyparł z Białorusi swoich politycznych i ideologicznych przeciwników. Ale walka z demokracją nadal trwa. Teraz poprzez prześladowania krewnych i bliskich przedstawicieli sił demokratycznych. Prawdopodobnie jest to zemsta Łukaszenki za strach, jakiego musiał doświadczyć w 2020 roku, kiedy tysiące ludzi wyszło na ulice Mińska i innych miast Białorusi, protestując przeciwko niemu. Jednocześnie Łukaszenka zdaje się wysyłać sygnał do Moskwy, mówiąc: „Nadal jestem na waszej orbicie, oto moja „ofiara” dla was w postaci represjonowanych Białorusinów”.
Do tej pory co najmniej ponad 100 osób zostało zatrzymanych pod pretekstem przekazywania pomocy finansowej na rzecz białoruskich organizacji pozarządowych. Reżim na Białorusi uznał ponad 400 organizacji pozarządowych za organizacje ekstremistyczne. Panie Ministrze, reprezentuje Pan dyplomację białoruskiego rządu na uchodźstwie. Jaka będzie polityka zagraniczna Białorusi w przypadku odejścia Łukaszenki? Czy rozważa się opcję dojścia do władzy umownego „następcy Łukaszenki” i jednocześnie – kogoś z obozu demokratycznego?
Dobrze rozumiemy, że zastąpienie Łukaszenki jego następcą nie zmieni zasadniczo sytuacji w kraju. Tak, możliwe są kosmetyczne zmiany, ale nie więcej. Przecież wszystko, co dzieje się teraz na Białorusi, jest pod ścisłą kontrolą Moskwy. Jest mało prawdopodobne, aby rozluźniła ona uścisk w przypadku odejścia Łukaszenki ze stanowiska. Działania jego reżimu nie odpowiadają jednak dążeniom do demokratyzacji Białorusi. Jeśli chodzi o politykę, którą proponujemy: jest to demontaż struktury unii z Moskwą, wystąpienie z Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym [organizacja zbiorowego bezpieczeństwa niektórych państw członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw - Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan], rewizja obecnie obowiązujących traktatów w sferze handlu, gospodarki i współpracy przemysłowej z Rosją. Białoruś musi pozbyć się szkodliwego wpływu Rosji.
W teatrze europejskim natomiast dążymy do jak najściślejszej integracji z Unią Europejską. Pozwoli nam to zyskać nowe możliwości gospodarcze i zachować cechy narodowe (czego niestety w sojuszu z Moskwą nie ma). Musimy także zbudować nowy format stosunków z Polską, Litwą, Łotwą i Ukrainą.