Sędzia Waldemar Żurek zamierza ścigać sędzię i ławnika, którzy niekorzystnie orzekli w Sądzie Najwyższym w jego sprawie. Co ciekawe, sędzia, który złożył zdanie odrębne, podobnie jak inni sędziowie z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, nie znaleźli się w zawiadomieniu złożonym przez Żurka do prokuratury.
Serwis oko.press opisuje zawiadomienie, jakie złożył do prokuratury sędzia Waldemar Żurek. Chce on ścigać sędzię Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, Marię Szczepaniec, oraz ławnika SN, Kazimierza Tomaszka.
Co było powodem zawiadomienia? Według sędziego Żurka, przywłaszczyli sobie oni funkcję sędziów Sądu Najwyższego. W 2021 r. rozpatrywali skargę nadzwyczajną dotyczącą Żurka i orzekli - uchylając korzystne dla niego orzeczenie. Zdaniem Waldemara Żurka i jego pełnomocnika, orzeczenie IKNiSP "jest nieistniejące", a decyzja "niezgodna z prawem" i "działa na szkodę sędziego".
Co ciekawe zawiadomienie nie dotyczy sędziego Jacka Widły, który złożył w tej sprawie zdanie odrębne.
Adwokat, dr Bartosz Lewandowski, sprawę tę nazywa "łamańcem logiczno-prawnym".
"Z tekstu wynika, że sędziowie tej „ziobrowej” Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych innej skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego w sprawie pana sędziego także nie uwzględnili, a zatem wydali dla niego orzeczenie korzystne, nie podzielając tym samym zarzutów ministra Ziobry. I oni także nie zostali objęci zawiadomieniem, choć wydawałoby się, że funkcję również przywłaszczyli. Czyli ten, kto wydał orzeczenie niekorzystne przestępstwo popełnił, a ten kto wydał orzeczenie korzystne - nie"
- pisze w mediach społecznościowych Lewandowski.
W przeszłości sędzia Żurek był rzecznikiem SO w Krakowie oraz był czasowo delegowany do KSSiP, gdzie wykonywał m.in. obowiązki sekretarza komisji konkursowej do przeprowadzenia naboru na aplikację ogólną. W latach 2010-2018 był członkiem Krajowej Rady Sądownictwa (dwóch kadencji), sprawując równocześnie funkcję Rzecznika prasowego tego organu.
Zaangażowany był w działalność Stowarzyszenia Sędziów Themis oraz inicjatywy "obrońców konstytucji".