Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że parlamenty państw Inicjatywy Trójmorza prowadzą rozmowy w celu powołania Zgromadzenia Parlamentarnego Trójmorza. Może ono powstać już w przyszłym roku.
Jak wyjaśnił Kuchciński, w skład Zgromadzenia mogłyby wejść nie tylko kraje członkowskie Unii Europejskiej.
"Mamy ambitny plan, żeby zaprosić do współpracy Trójmorza państwa, które są poza Unią Europejską, w pierwszej kolejności Ukrainę i Mołdawię, ale jest to kwestia otwarta" – zaznaczył.
"Jest to trudniejsza sytuacja, ponieważ w Polsce mamy jednego prezydenta, 560 parlamentarzystów, wiele frakcji i przekonać ich wszystkich do tego, żebyśmy wspólnie razem działali, to jest wyzwanie" - podkreślił Kuchciński.
Marszałek Sejmu wyraził nadzieję, że Zgromadzenie Parlamentarne Trójmorza powstanie w przyszłym roku i – jak mówił - będzie "wspierało politykę naszych rządów i prezydentów".
Podczas debaty Kuchciński był pytany, jaką rolę w Inicjatywie Trójmorza mają parlamenty. "Współpraca międzyparlamentarna jest w pewnym sensie jak płyn międzykomórkowy – ułatwia politykę rozwoju, ułatwia podejmowanie decyzji, czy zachęca do podejmowania decyzji przez rządy" – mówił marszałek Sejmu.
Jak dodał Kuchciński, chodzi m.in. o decyzje infrastrukturalne. "Od 2015 r. mamy przyspieszenie w budowie infrastruktury drogowej Północ-Południe, a także są podejmowane decyzje, bardzo interesujące, jak np. szybka kolej Warszawa-Budapeszt i dalej, do Belgradu" – zaznaczył.
Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej. Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry.