Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

XXIII Dzień Judaizmu w Warszawie. "To okazja do wspólnej refleksji nad potrzebą dialogu"

Jak informuje Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej, w Warszawie obchody XXIII Dnia Judaizmu odbędą się już w niedzielę 12 stycznia pod hasłem "Pamiętaj o dniu szabatu, aby go należycie świętować". "Gromadzimy się, aby wspólnie modlić się o żarliwość wiary, niezłomną nadzieję, i miłosierną miłość dla Dzieci Jednego Boga, którzy mają być Jego świadkami we współczesnym świecie" - podkreślił w specjalnym przesłaniu na ten dzień bp Rafał Markowski, który z ramienia Episkopatu Polski od 2016 r. przewodniczy Komitetowi ds. Dialogu z Judaizmem.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Ri_Ya

Jak czytamy w komunikacie biura, głównym wydarzeniem warszawskich obchodów będzie debata pt. "Żydzi i chrześcijanie wobec święta", w której wezmą udział bp Rafał Markowski, rabin Stas Wojciechowicz, Stanisław Krajewski, Jan Grosfeld, ks. Grzegorz Michalczyk i ks. Andrzej Tulej. Odbędzie się ona w kościele środowisk twórczych przy pl. Teatralnym w niedzielę, 12 I, o godz. 18.00.

Z okazji XXIII Dnia Judaizmu specjalne przesłanie wystosował bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

Biskup podkreśla, że dzień ten jest okazją do wspólnej refleksji nad potrzebą dialogu katolicko-judaistycznego.

"W tym roku - jak podkreśla bp Markowski - przypada on w szczególnych okolicznościach, ponieważ zbiega się z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, który w latach “1942-1944 stał się miejscem zagłady ludności żydowskiej”.

Bp Markowski przypomina m.in. wizyty papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka w Auschwitz, które były czasem modlitwy i oddania hołdu ofiarom oraz “refleksją nad nienawiścią, zniszczeniem i okrucieństwem, jakie niesie za sobą wojna”.

"Oświęcim jest miejscem, którego nie można tylko zwiedzać. Trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści" - przywołuje w przesłaniu na XXIII Dzień Judaizmu słowa Jana Pawła II, który odwiedził Auschwitz w 1979 roku.

Pełna treść przesłania bp. Rafała Markowskiego dostępna jest na stronach Archidiecezji Warszawskiej.

Bp Rafał Markowski, jako przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem weźmie także udział w  centralnych obchodach XIII Dnia Judaizmu, które w tym roku odbędą się  w dniach 16-17 stycznia w Gnieźnie.

"Coroczne obchody Dnia Judaizmu w tym mieście są okazją do ukazania współczesnego Gniezna jako miejsca, w którym Żydzi i judaizm nie przeszli do lamusa, lecz stanowią żywy element rzeczywistości" - podkreślił w przesłaniu biskup.

 



Źródło: archwwa.pl, niezalezna.pl

#XXIII Dzień Judaizmu #bp Rafał Markowski

redakcja