= Sejm Ustawodawczy stworzył fundamenty nowoczesnej demokracji polskiej, a także zmienił status społeczny jej obywateli - powiedział w Sejmie podczas uroczystości z okazji 100-lecia Sejmu Ustawodawczego marszałek Marek Kuchciński.
W ocenie marszałka Kuchcińskiego 100-lecie Sejmu Ustawodawczego jest okazją do podkreślenia "przełomowego etapu w historii parlamentaryzmu polskiego oraz przypomnienia zasług ówczesnych parlamentarzystów". Przypomniał, że 10 lutego, 100 lat temu, odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu Ustawodawczego.
Zwołanie parlamentu uznano wówczas, jak i dzisiaj zdaje się uznajemy, za urzeczywistnienie podmiotowości narodu i ostateczny symbol odzyskania niepodległości Polski
- zaznaczył.
Marszałek podkreślił, że Sejm nawiązywał do tradycji, wielkiej I Rzeczpospolitej, a jednocześnie kształtował nowe obyczaje parlamentarne.
Podkreślił, że "Sejm Ustawodawczy stworzył fundamenty nowoczesnej demokracji polskiej, a także zmienił status społeczny jej obywateli".
W Sali Kolumnowej uroczyste otwarcie konferencji „Fundamenty Niepodległej". Marszałek @MarekKuchcinski: #SejmUstawodawczy stworzył fundamenty nowoczesnej demokracji polskiej, a także zmienił status społeczny jej obywateli. #100SejmUstawodawczy pic.twitter.com/F2KeJ5XJww
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 8 lutego 2019
Z kolei marszałek Senatu, Stanisław Karczewski, nawiązując do 100-lecia Sejmu Ustawodawczego, wskazał, że najlepszym dowodem, jak bardzo Polacy cieszyli się z odzyskania niepodległości, jest frekwencja w wyborach.
Do tamtych wyborów do Sejmu (...) poszło 75 proc. Polaków, a w niektórych obszarach, gdzie zamieszkiwała większość polska, nawet 95 proc.
- przypomniał.
W ocenie marszałka "jest to wyraz tego, jak Polacy cieszyli się, że są wolnym narodem, że to polski Sejm będzie decydował o ich sprawach, że to Polski Sejm będzie budował przyszłość" Polek i Polaków.
Konferencja „Fundamenty Niepodległej”. Marszałek @PolskiSenat @StKarczewski przywołał słowa marszałka Józefa Piłsudskiego wypowiedziane podczas otwarcia #SejmUstawodawczy #100SejmUstawodawczy pic.twitter.com/oAg8T8b1JJ
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 8 lutego 2019