Szkolenia oraz wykłady prowadzone w ramach Akademii Demokracji przyciągają prawdziwe tłumy! Organizatorzy akcji z każdym kolejnym spotkaniem zauważają, że chętnych stale przybywa. Prosty język, nowatorska formuła, prawo wyborcze przedstawiane w przystępny i zrozumiały sposób, nauka tego, jak występować publicznie, jak ważna jest uczciwość procesu wyborczego, jak działać w kontakcie z mediach. To wszystko sprawia, że liczba chętnych cały czas rośnie. Coraz częściej zdarza się, że na spotkaniach w poszczególnych miastach, zamiast kilkudziesięciu osób, pojawia się ich... kilkaset! Tak było m.in. we Wrocławiu, gdzie chętnych - w teorii - było 50 osób, a na spotkaniu pojawiło się ich 300! Jednak stolica dolnośląskiego to tylko przykład, ponieważ takie sytuacje mają miejsce w każdym mieście. W związku z tym - jak zapewniają członkowie Akademii - szkoleń będzie zdecydowanie więcej. Już dziś wiadomo, że nie 2.500 a 6 tys. ochotników zarejestrowało się, by być dobrze przygotowanymi do nadchodzących wyborów parlamentarnych, a zamiast planowanych początkowo 50 spotkań, będzie ich znacznie więcej!
Akademia Demokracji to nowy projekt Fundacji Niezależne Media, którego podstawowym zadaniem jest podniesienie świadomości obywatelskiej oraz umocnienie standardów demokratycznych w Polsce.
Na organizowane przez Akademię szkolenia przychodzą coraz większe tłumy! Każdemu spotkaniu towarzyszy ogromne zainteresowanie. A to za sprawą zarówno samej tematyki, jak i doświadczonych wykładowców. Stworzony zespół prawników specjalizujących się w prawie wyborczym, cenionych wykładowców oraz działaczy obywatelskich, członków komisji wyborczych, mężów zaufania prowadzi bowiem zajęcia z zakresu prawa wyborczego oraz szkolenia praktyczne polegające na rozwiązywaniu przez uczestników konkretnych problemów, z jakimi mogą się spotkać w dniu wyborów.
Podczas wykładów i szkoleń, jakie odbywają się w sumie w kilkudziesięciu miastach różnych regionów Polski można się zapoznać także z wiedzą dotyczącą relacji z mediami i komunikowania z opinią publiczną. Zajęcia prowadzą doświadczeni i znani w całym kraju dziennikarze! Dzięki takiemu podejściu uczestnicy dowiadują się o przysługujących im prawach, uczą się walki z zagrożeniami związanymi z próbami ograniczania uczciwości procesu wyborczego.
Po ukończeniu kursu każdy uczestnik otrzymuje materiały zawierające praktyczne wskazówki, w jaki sposób czuwać nad procesem wyborczym, jak reagować na jego zakłócanie oraz z zakresu prawa regulującego kwestie ochrony danych osobowych (to 30 tys. biuletynów!).
Do tej pory odbyło się 40 spotkań-szkoleń, w których wzięło już ponad 3300 osób! To znacznie więcej niż wstępnie zakładano. Zgodnie z założeniami organizatorów Akademia miała bowiem szkolić jednorazowo ok. 50 osób - na spotkania przychodzi jednak zdecydowanie więcej chętnych. Z prostych wyliczeń wynika zatem, że różnica ta jest diametralna!
Jak zapowiadają organizatorzy - "przed nami jeszcze 20 spotkań".
Ogółem zaś, projekt zakładał przeszkolenie 2.500 - 2.600 osób, zarejestrowanych na szkolenia jest już 6 tysięcy!
Prelegenci Akademii do tej pory byli obecni w: Suwałkach, Białymstoku, Olsztynie, Elblągu, Włocławku, Bydgoszczy, Koninie, Katowicach, Tarnowskich Górach, Gliwicach, Bielsku-Białej, Masłowicach, Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi, Zduńskiej Woli, Skierniewicach, Bełchatowie, Łowiczu, Zabrzu, Pabianicach, Opocznie, Sieradzu, Słupsku, Wejherowie, Gdyni, Gdańsku, Starogardzie, Tczewie, Rypinie, Głogowie, Wrocławiu, Oświęcimiu, Krakowie, Nowym Sączu, Krośnie, Myślenicach.
W miniony weekend odbyły się kolejne trzy spotkania w miastach: Lublin, Przemyśl i Rzeszów.
Strona internetowa: akademia-demokracji.pl
Facebook: Akademia Demokracji
Twitter: Akademia Demokracji