Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Kiedy inscenizacja bitwy nad Bugiem?

Około 400 rekonstruktorów odtworzy starcie wojsk Bolesława Chrobrego z oddziałami Jarosława Mądrego sprzed ponad tysiąca lat. Inscenizacja bitwy nad Bugiem odbędzie się 4 lipca w Czumowie pod Hrubieszowem (Lubelskie).

Facebook/Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie

„W bitwie weźmie udział 400 osób, rekonstruktorów z całej Polski. Na polu walki będzie można zobaczyć nie tylko wojów pieszych, ale też jeźdźców konnych oraz liczną grupę łuczników. Takie widowisko to jedna z niepowtarzalnych okazji, by na żywo zobaczyć tej skali przedsięwzięcie w pięknej malowniczej scenerii nadbużańskich łąk”

– powiedział prezes Zarządu Stowarzyszenia Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej Sławomir Guz.

Oprócz samej inscenizacji bitwy nad Bugiem będzie można podpatrzeć, jak wyglądało życie codzienne w okresie średniowiecza. „W osobnych miejscach będą stacjonować obozowiska historyczne, przygotujemy też specjalną przestrzeń, gdzie będą prezentować swoje wyroby różnego rodzaju rzemieślnicy. Do tego powstanie również strefa turniejowa, bo zależy nam na tym, aby obecni na ziemi hrubieszowskiej wojowie z całej Polski, mieli okazję potrenować swoje umiejętności” – podkreślił dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie Bartłomiej Bartecki.

Zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie Marcin Gapski dodał, że dla organizatorów wydarzenia to przede wszystkim niepowtarzalna okazja do popularyzacji dziedzictwa średniowiecza i kultury pogranicza polsko-ruskiego.

„W ramach wydarzenia pod Hrubieszowem powstanie również film historyczny, którego reżyserem będzie Zdzisław Kozak. Mamy nadzieję, że na jesieni będzie mogli go pokazać. Przygotowujemy też wirtualną wystawę bitwy nad Bugiem z panoramą 360 stopni”

– zapowiedział Gapski.

Inscenizacja bitwy nad Bugiem odbędzie się 4 lipca o godz. 14 w Czumowie pod Hrubieszowem. Do obozowisk historycznych będzie można wejść od godz. 10. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Jak podano w komunikacie prasowym, bitwa nad Bugiem miała miejsce w 1018 roku pomiędzy Bolesławem Chrobrym, w którego armii walczyło ok. 300 rycerzy niemieckich, 500 Węgrów, 100 Pieczyngów oraz od 2 do 5 tys. polskich zbrojnych, a Jarosławem Mądrym, który dysponował zbliżoną liczebnie armią wspomaganą przez Wikingów.

Według relacji kronikarskich bitwa rozegrała się pod Hrubieszowem nad rzeką Bug w pobliżu grodu Wołyń. Po szybkim ataku przez płytką rzekę zwycięstwo odniosły oddziały Chrobrego, ponosząc niewielkie straty. Pozwoliło ono na kontynuację wyprawy na Ruś Kijowską, której celem było zrzucenie z książęcego tronu Jarosława i osadzenie na nim wygnanego z Rusi brata Jarosława, a zięcia Bolesława Chrobrego – Świętopełka.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp