10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Jak poprawić demografię? Wiceminister rodziny w Szczecinie

- Samorządy mają duże możliwości, by wspierać prorodzinny rozwój zrównoważony - mówiła na briefingu prasowym wiceminister rodziny Barbara Socha. Spotkaniem samorządowców z Zachodniopomorskiego rozpoczął się w Szczecinie cykl szerokich konsultacji społecznych projektu Strategii Demograficznej 2040.

Twitter/Barbara Socha @barbarasocha

17 czerwca rząd zaprezentował projekt Strategii Demograficznej 2040, której celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.

W Szczecinie Barbara Socha spotkała się z samorządowcami z województwa zachodniopomorskiego. Wiceminister zaznaczyła, że resorty, w tym Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, pracowały nad nim przez ostatnie kilkanaście miesięcy.

„Dziś przyjeżdżamy z projektem założeń. Chcemy się nim podzielić, chcemy zainspirować samorządowców do zapoznania się z tym dokumentem, (…) do wykorzystania tych zasobów, które mają gminy i powiaty, do tego, by rozwój zrównoważony był możliwy. My ten rozwój zrównoważony rozumiemy również z perspektywy demograficznej”

– mówiła Socha.

Zaznaczyła, że do takiego myślenia o inwestycjach z perspektywy rodzin będzie namawiać samorządy. Jak mówiła, ich rola „jest tutaj nie do przecenienia, jest potężna”.

„Samorządy mają duże zasoby do tego, by taki rozwój prorodzinny, zrównoważony wspierać, tworzyć, projektować lokalnie” – podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że projekt Strategii Demograficznej 2040 podzielony został na 12 kluczowych obszarów. W ocenie wiceminister obszar zabezpieczenia finansowego rodzin w dużej mierze jest zrealizowany i stoi na bardzo wysokim poziomie dzięki flagowemu rządowemu Programowi 500 plus i innym będącym jego kontynuacją. Teraz, jak podkreśliła, należy się zabrać za kolejne cztery obszary: politykę mieszkaniową, rozwój opieki nad dziećmi do lat 3, rozwój rynku pracy, który będzie przyjazny rodzinom i rodzicom oraz kwestie związane z obszarem zdrowia.

„Polityka mieszkaniowa i rynek pracy to są wskazywane przez Polaków główne bariery, które powodują, że młodzi ludzie rezygnują bądź odkładają na czasami odległy czas decyzje o założeniu rodziny, posiadaniu potomstwa”

– zaznaczyła Socha.

W ocenie wiceminister, na kwestie rynku pracy samorządowcy mają relatywnie mniejszy wpływ, natomiast na politykę mieszkaniową są w stanie bardzo istotnie wpłynąć. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp