Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Setki tysięcy Polaków wyszło na ulice, by upamiętnić Ojca Świętego [FOTORELACJA]

Warszawa, Kraków, Gdańsk, Lublin, Rzeszów, Łódź, Zakopane. To tylko kilka z polskich miast, w których odbyły się w niedzielę marsze poświęcone osobie św. Jana Pawła II w 18. rocznicę jego śmierci. Frekwencja w każdym z nich była zaskakująca wysoka, co bez wątpienia jest zjawiskiem bardzo pozytywnym. O 21.37, w godzinę śmierci Ojca Świętego, w wielu miastach odbywało się modlitewne czuwanie, a także składano kwiaty i palono znicze pod pomnikami św. Jana Pawła II.

Narodowy Marsz Papieski
Narodowy Marsz Papieski
Anna Zyzek, Niezależna.pl

2 kwietnia to dzień, który nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie kojarzony jest z rocznicą śmierci papieża Jana Pawła II. Wspólna modlitwa, koncerty, przedstawienia, marsze - to tylko kilka przykładów na uczczenie pamięci wielkiego Polaka. 

W tym roku, podczas 18. rocznicy śmierci, Polacy zjednoczyli się jeszcze bardziej niż kiedykolwiek... Wszystko za sprawą medialnej nagonki na Jana Pawła II, czego punktem kulminacyjnym był materiał wyemitowany przez TVN24 "Franciszkańska 3", na początku marca. Środowiska lewicowe, myśląc, że odsuną Polaków od kościoła, jak i odciągną ich uwagę od autorytetu, jakim od zawsze był papież, chciały przeprowadzić nierówną walkę. Na szczęście, efekt był odwrotny do zamierzonego. Fala hejtu - fakt - pojawiła się, lecz odbiła się prosto w tych, którzy skierowali ją pierwotnie w Jana Pawła II. To dlatego w wielu polskich miastach odbyły się dziś różnego rodzaju manifestacje, których cel był jeden - uczcić świętość i obronić autorytet Papieża Polaka!

Narodowy Marsz Papieski w Warszawie 

O 11:00 przy Rondzie Dmowskiego wyruszył marsz, w którym udział wzięło ponad 200 tysięcy osób. Ogromną część stanowili tam członkowie Klubów "Gazety Polskiej" z całej Polski. Wiele z nich przyjechało do stolicy tylko po to, aby wspólnie uczestniczyć w tej społecznej inicjatywie na rzecz pamięci Jana Pawła II. Uczestnicy maszerowali ulicami Marszałkowską, Królewską, przez Plac Piłsudskiego. Dotarli na plac Zamkowy ok. godz. 12.30. Na ustawionej przed Zamkiem Królewskim scenie młodzi ludzie w różnym wieku złożyli przyrzeczenie. Przyrzekali, że będą kontynuować dzieło Jana Pawła II i nigdy od niego nie odstąpią. Specjalnie dla uczestników, wokalista jazzowy Marek Bałata zaśpiewał Te Deum. 

Część uczestników udała się do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na mszę świętą, którą odprawia abp. Józef Michalik.

Dla tych, którzy pozostali na placu Zamkowym, ustawiono telebim przed Zamkiem Królewskim i drugi przy kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Na telebimach transmitowana była msza święta z bazyliki archikatedralnej.

Biały Marsz Papieski w Krakowie

Również marsz w Krakowie, mimo niesprzyjającej pogody, cieszył się ogromną frekwencją. Zgodnie z tym, co podała policja, w krakowskim marszu wzięło udział 10 tys. osób. Pochód przeszedł z Błoń na Rynek Główny, gdzie następnie w bazylice mariackiej odbyło się nabożeństwo dziękczynne za pontyfikat Karola Wojtyły. Pochód wiódł tą samą trasą, co biały marsz po zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku: z Błoń, aleją 3 Maja, aleją Mickiewicza, ulicami Karmelicką i Szewską na Rynek Główny. Podobnie jak w Warszawie, w Krakowie również nie zabrakło licznej grupy Klubowiczów "Gazety Polskiej". 

Wieczorem uczestnicy marszu złożyli kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II na dziedzińcu kurii metropolitalnej przy ul. Franciszkańskiej 3, a następnie wzięli udział w czuwaniu pod oknem papieskim.

Marsz wdzięczności za Jana Pawła II w Gdańsku 

Marsz w stolicy pomorskiego rozpoczął się o godz. 15. w Bazylice Mariackiej. Nie wszyscy chętni mogli zmieścić się w środku i tłum stał przed świątynią. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział kilka tysięcy osób. Zebrani mieli ze sobą flagi w kolorach narodowych i papieskich oraz zdjęcia papieża Polaka.

Uroczystość rozpoczęła się od odtworzenia słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II podczas spotkania z młodzieżą na Westerplatte w 1987 r. i odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego. Po modlitwie zebrani przemaszerowali z Bazyliki Mariackiej do Pomnika Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności. Tam odśpiewano "Barkę" i przypomniano sylwetkę Karola Wojtyły oraz odtworzono fragmenty nagrań z Watykanu z jego wyboru na papieża.

Na koniec spotkania głos zabrał metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda. Podkreślił, że tak liczna obecność podczas niedzielnego marszu jest wyrazem, że sumienie jest wciąż wyczulone na wartości, które przekazywał św. Jan Paweł II i "że to sumienie nie pozwala nam milczeć, ale nas wzywa do tego, żeby przyjść tu razem w tym symbolicznym marszu i dopominać się o poszanowanie jego godności".

Marsz w obronie św. Jana Pawła II w Zakopanem

Marsz Tatrzański w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II wyruszył o godz. 15. z sanktuarium na Krzeptówkach. Wierni przeszli m.in. przez Krupówki do kościoła p.w. Św. Krzyża.

W marszu, a zarazem Drodze Krzyżowej, uczestniczyło według szacunków policji około 1,5 tys. osób. Pośród wiernych był m.in. marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. Wielu uczestników niosło ze sobą flagi Watykanu. Dziesięciometrową żółto-białą flagę niesiono także na czele pochodu. W wydarzeniu wziął udział kard. Stanisław Dziwisz.

"Dobro zaczyna zwyciężać wysiłkami świeckich. Jako duchowieństwo bardzo się ucieszyliśmy z wypowiedzi pana premiera, pana prezydenta i innych przedstawicieli naszych władz. Kościół nie został samotny w tej walce o dobro, o przyszłość narodu. Dla mnie ten kościół to wielkie wspomnienie obecności Ojca Świętego w Zakopanem”

– mówił kardynał.

Marsz Modlitewny ze św. Janem Pawłem II w Rzeszowie

Marsz papieski w Rzeszowie wyruszył o godz. 18 z kościoła akademickiego pw. św. Jadwigi Królowej i przeszedł ponad 2 km al. Rejtana do katedry na mszę św. Po niej uczestnicy wydarzenia wzięli udział w Apelu Jasnogórskim przed pomnikiem św. Jana Pawła II w pobliskim parku papieskim.

Biskup rzeszowski Jan Wątroba rozpoczął marsz modlitwą, w której prosił o Boże miłosierdzie i o zesłanie na nas Ducha Świętego, "by działał w głębi naszych serc", "aby przeciwnicy uścisnęli sobie dłonie, a ludzie żyli w zgodzie".

Później uczestnicy wysłuchali fragmentu homilii wygłoszonej przez św. Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Rzeszowa w czerwcu 1991 r., w której ojciec święty nawoływał, by budować swoje życie, ojczyznę i rodziny na Chrystusie.

Według szacunków policji w Marszu Modlitewnym ze św. Janem Pawłem II w Rzeszowie wzięło udział około 4 tys. osób.

Marsz Pamięci Jana Pawła II w Łodzi

Marsz Pamięci Jana Pawła II rozpoczął się w Łodzi w Godzinie Miłosierdzia, czyli o godz. 15, w kościele pw. św. Faustyny Kowalskiej. Jest to miejsce związane z kultem patronki Łodzi.

We wnętrzu świątyni i przed nią zgromadziły się tłumy wiernych, którzy odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Do zgromadzonych przemówił metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, który przypomniał, że w niedzielny poranek wierni zmierzający do katedry napotkali widok, którego nie przewidział nikt z organizatorów uroczystości ku czci papieża.

W nocy z soboty na niedzielę nieznany sprawca zdewastował stojący przed katedrą pomnik Jana Pawła II; ręce figury zostały pomalowane czerwoną farbą, a twarz na żółto. Na granitowym cokole namalowano napis "maxima culpa". To nawiązanie do tytułu książki Ekke Overbeeka "Maxima culpa – Jan Paweł II wiedział".

Później kilka tysięcy uczestników marszu wyruszyło wspólnie ul. Piotrkowską do katedry. Część z nich niosła portrety Jana Pawła II i tabliczki z cytatami z jego nauczania. Po drodze śpiewano pieśni, m.in. ulubioną przez papieża "Barkę". O oprawę muzyczną zadbała grupa "U źródła".

Śpiewy i modlitwy kontynuowano pod pomnikiem Jana Pawła II, z którego już wcześniej usunięto ślady dewastacji.

Obchody rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w Piotrkowie Trybunalskim

Również w Piotrkowie Trybunalskim uczczono pamięć Papieża Polaka. Pod pomnikiem Jana Pawła II zapalono wiele zniczy oraz złożono kwiaty. Odbył się również przemarsz, podczas którego widać było liczną grupę Klubów „Gazety Polskiej”.

Marsz Papieski w Szczecinie

Marsz Papieski przeszedł w niedzielę ulicami Szczecina. Jego uczestnicy nieśli m.in. portrety papieża Jana Pawła II i kilkudziesięciometrowy transparent z napisem "Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!".

Marsz wyruszył po mszy sprzed sanktuarium w stronę Jasnych Błoni, gdzie znajduje się pomnik Jana Pawła II. Uczestnicy nieśli m.in. dużą podobiznę papieża Polaka na tkaninie, zdjęcia z jego wizerunkiem, a także kilkudziesięciometrowy transparent z napisem "Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi" – słowa wygłoszone przez Jana Pawła II w homilii podczas uroczystej inauguracji jego pontyfikatu.

Po zakończeniu marszu jego uczestnicy ustawili przed pomnikiem znicze, a także m.in. śpiewali pieśń "Barka" i modlili się do św. Jana Pawła II.

2 kwietnia, godz. 21:37 - wszyscy pamiętamy...

W godzinę śmierci Jana Pawła II, w wielu polskich miastach uczczono ten czas w szczególny sposób. 

Na przykład na Giewoncie, jak co roku, w godzinę śmierci papieża Jana Pawła II górale podświetlili krzyż.

W wielu polskich domach, zgodnie z tradycją, w oknach pojawił się płomień świeczek.

 


SONDA
Wczytuję sondę...


Źródło: niezalezna.pl, twitter.com, PAP

#marsz #Polska #Gdańsk #Warszawa #Kraków #Jan Paweł II #papież #Zakopane #Lublin

Anna Zyzek