Oddanie Szpitala Południowego jako tymczasowego szpitala dla pacjentów z COVID-19 nastąpi w połowie lutego, a nie, jak chciał wojewoda Konstanty Radziwiłł, jeszcze w styczniu. Obecnie trwa wyposażanie placówki w sprzęt i rekrutacja personelu.
Warszawski ratusz zaznaczył, że prace odbywają się zgodnie z planem. Część wyposażenia do pomieszczeń szpitala została już zakupiona, a kolejne są w trakcie. Zakupiona została również część sprzętu medycznego – do placówki trafiły dwa tomografy, a szpital czeka także na sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych przeznaczony do leczenia pacjentów z COVID-19.
Prowadzona jest też rekrutacja pracowników. W celu zapewnienia opieki pacjentom i funkcjonowania placówki potrzeba 140 osób personelu, w tym m.in. ponad 30 lekarzy, blisko 50 pielęgniarek, 26 ratowników i 20 opiekunów medycznych.
Ratusz przypomniał w komunikacie, że zgodnie z pierwotnym harmonogramem, zakończenie prac w Szpitalu Południowym było planowane na koniec marca 2021 r., a przyjęcie pacjentów – z początkiem września 2021 r., czyli po uzyskaniu prawa do użytkowania i zakończeniu wyposażania szpitala.
Prace budowlane przyspieszono w związku z epidemią we współpracy miasta z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim. Placówka jako szpital tymczasowy będzie miała 300 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 80 łóżek respiratorowych.
Według wiceprezydent Warszawy Renaty Kaznowskiej, prace w Szpitalu Południowym trwają siedem dni w tygodniu. "Przyspieszamy, jak możemy, a na proces niezbędnych i bardzo złożonych odbiorów dajemy sobie dwa tygodnie. To jest ekspresowe tempo, a sam obiekt jest ogromny. Kompleks szpitala jest złożony z trzech modułów zlokalizowanych na pięciu piętrach. Powierzchnia użytkowa Szpitala Południowego wynosi ponad 40 tys. m kw." - wyjaśniła.
Jak dodała, przyspieszenie prac w obiekcie zostanie sfinansowane z rządowego funduszu COVID-19.
Wedle decyzji wojewody mazowieckiego z 20 listopada 2021 roku, która została utrzymana przez ministra zdrowia, szpital tymczasowy powinien być przygotowany do 21 stycznia 2021 roku.
Dlatego też wojewoda zwrócił się również do prezydenta Rafała Trzaskowskiego z prośbą o wyjaśnienia dotyczące zakresu zaawansowania prac budowlanych, zakupu wyposażenia i sprzętu, w tym realizowanych zamówień publicznych oraz o wykazanie liczby personelu zaangażowanego do przyspieszenia realizacji inwestycji.