Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

W 1982 r. pozbawili wolności za roznoszenie ulotek. Do sądu trafił akt oskarżenia

Do Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu trafił akt oskarżenia przeciwko dwóm b. sędziom i dwóm b. prokuratorom wojskowym sporządzony przez katowicki IPN. Mieli oni w 1982 r. oskarżyć i skazać kilkoro działaczy „Solidarności” i licealistów z Bytomia za kolportaż opozycyjnego biuletynu i ulotek.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Jak poinformowała w środę Polską Agencję Prasową Monika Kobylańska z katowickiego oddziału Instytutu, prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oskarżył byłych sędziów Wojskowego Sądu Okręgowego we Wrocławiu Macieja H. i Mariana N. oraz byłych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Gliwicach Krystiana J. i Witolda K. o bezprawne pozbawienie wolności osób kolportujących ulotki.

Jak podaje IPN, po wprowadzeniu stanu wojennego trzej opozycjoniści działający w Międzyzakładowym Komitecie Koordynacyjnym NSZZ „Solidarność” w Bytomiu - Edward R., Andrzej B. i Maciej J. zaczęli redagować i wydawać pismo pt. „Biuletyn Informacyjny” oraz ulotki. W kolportaż tych materiałów zaangażowali się inni członkowie Solidarności: Józef G. oraz nauczycielka Teresa Ch. wraz z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu, rozrzucając biuletyn i ulotki na klatkach schodowych budynków mieszkalnych Bytomia.

W marcu 1982 r. rozpoczęły się aresztowania członków tej grupy, potem prowadzono przeciwko nim postępowanie karne. Edwardowi R., Andrzejowi B., Maciejowi J., Józefowi G. i Teresie Ch. zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na kontynuowaniu działalności związkowej w ramach NSZZ „Solidarność” poprzez redagowanie i wydawanie drukiem „Biuletynu Informacyjnego”, zawierających „fałszywe wiadomości mogące wywołać niepokój publiczny”. Uczniom LO im. Smolenia - Markowi K., Grażynie W. i Robertowi S., którzy wówczas jako jedyni z licealistów kolportujących ulotki mieli ukończone 17 lat, przypisano natomiast popełnienie przestępstwa polegającego na rozpowszechnianiu ulotek.

Jak zaznaczył szef pionu śledczego w katowickim IPN prok. Michał Skwara, po zakończeniu przewodu sądowego prokuratorzy Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Gliwicach żądali wymierzenia oskarżonym surowych kar, sięgających od trzech do dziewięciu lat pozbawienia wolności. Sędziowie Wojskowego Sądu Okręgowego we Wrocławiu, uznając winę oskarżonych, wymierzyli im kary pozbawienia wolności Edwardowi R., Andrzejowi B., Maciejowi J., Józefowi G. i Teresie Ch. w wymiarze od trzech lat i sześciu miesięcy do pięciu lat, zaś licealistom kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania na okres próby.

„Przeprowadzone w tej sprawie przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach postępowanie przygotowawcze dostarczyło podstaw do przyjęcia, że działalność prowadzona przez pokrzywdzonych po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce nie stanowiła przestępstw, również w świetle przepisów prawa PRL, zatem zarówno stosowanie wobec nich środków zapobiegawczych w postaci tymczasowych aresztowań, jak też wymierzenie kar pozbawienia wolności, były aktami bezprawia i represji” - wskazał prok. Skwara.

Jak podaje IPN, jeden z oskarżonych jest obecnie emerytowanym adwokatem, drugi emerytowanym radcą prawnym, zaś kolejni dwaj wykonują zawód radcy prawnego i adwokata. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#IPN #akt oskarżenia #sędziowie #prokuratorzy

mm