Jadąc z różnych części świata do Polski na obchody 20.-lecia ustanowienia bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego nikt z polskich harcerzy z zagranicy nie przepuszczał, że zbiegną się one z początkiem inwazji Rosji na Ukrainę. - Harcerzy polscy na Łotwie oraz łotewski skauting myślami są z narodem ukraińskim! Potępiamy agresję Rosji na Ukrainę, niepodległy kraj – mówi portalowi Niezalezna.pl drużynowa odnowionej 22. drużyny harcerskiej na Łotwie przy Polskiej Szkole im. Ity Kozakiewicz w Rydze Edīte Dmuchovska-Grava. Sama zaś Łotwa przygotowuje się na możliwą agresję Rosji w jej kierunku.
Na obchody, które miały miejsce 24 lutego, do Warszawy przyjechały delegacje polskich organizacji harcerskich z różnych państw. Wśród gości była też drużynowa Dmuchovska-Grava z polskiej drużyny harcerskiej na Łotwie, która wznowiła swoją działalność półtora roku temu. Dziś polscy harcerzy działają na Łotwie w obrębie łotewskiej organizacji skautów - Latvijas Skautu un Gaidu Centrālā Organizācija (LSGCO), która jest członkiem Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek oraz Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM). Polskie harcerki z Łotwy są także członkami - Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek (WAGGGS).
- Harcerzy polscy na Łotwie oraz łotewski skauting myślami są z narodem ukraińskim! – mówi portalowi drużynowa z Łotwy. - Potępiamy agresję Rosji na Ukrainę, niepodległy kraj, gdyż w konflikcie zbrojnym cierpią niewinni ludzie – podkreśla.
Kryzys na Ukrainie stał przyczyną wielu narad przedstawicieli harcerzy i skautów na Łotwie i na całym świecie. Pierwszym krokiem było zwrócenie się do ukraińskich harcerzy i skautów w Kijowie, Lwowie i innych miastach Ukrainy, z pytaniem o to jakiej pomocy potrzebują w zaistniałej sytuacji.
- Swoje działania koordynujemy z łotewską organizacją „Chcę pomóc uchodźcom” (łot. „Gribu palīdzēt bēgļiem”), pod egidą której działa kilkanaście niepaństwowych organizacji. Mamy ustalone scenariusze pomocy w przypadku migracji uchodźców z Ukrainy. Zamierzamy pomagać im na Łotwie, jak również w razie potrzeby stawimy się w Polsce. Pierwszy bus z lekami, środkami higieny osobistej, prowiantem został spakowany przy współudziale różnych organizacji charytatywnych Łotwy i w sobotę w nocy dotarł na polsko-ukraińską granicę. Tam odebrała go strona ukraińska – mówi rozmówczyni portalu Niezalezna.pl.
Również w sobotę Ministerstwo Obrony Łotwy wysłało na Ukrainę 30 ciężarówek z pomocą dla ukraińskiej armii - w tym hełmy, suche racje żywieniowe, sprzęt medyczny i leki oraz inne. Ponadto Łotwa ma zamiar dostarczyć na Ukrainę amunicję „w szerokim zakresie”. Wcześniej Łotwa zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.
„Propozycja Kremla by rozmowy pokojowe odbyło się w Homlu [na Białorusi – przyp.red.] jest oburzająca! Białoruś jest krajem agresorem, podobnie jak Rosja. Zamiast tego rosyjska delegacja mogłaby przybyć na rozmowy pokojowe do Kijowa, co mogłoby być kontrpropozycją. W przeciwnym razie Ryga jest gotowa na przyjęcie obu stron”
- napisał dziś na Twitterze minister obrony Łotwy Artis Pabriks.
Kremlin offer for peace talks in Gomel is outrageous! Belarus is aggressor country just like Russia. Instead, Russian delegation could arrive for peace talks in Kiev, that could ne a contra offer. Otherwise, Riga is ready to host both sides.
— Artis Pabriks (@Pabriks) February 27, 2022
„Każdy rosyjski żołnierz i oficer, który będzie uczestniczył w przestępstwach przeciwko ludności cywilnej, bombardowaniu cywilnych obiektów, trafi do sądu w Hadze. Rosyjscy i białoruscy żołnierze i ich rodziny powinni o tym wiedzieć! To będzie odpowiedź wolnego świata”
- dodał łotewski polityk.
Every Russian soldier and officer who will be participating in offences against civilians, bombing civilian objects will be taken to Hague court. Russian and Belarussian soldiers and their families should know that! This will be the response of free world.
— Artis Pabriks (@Pabriks) February 27, 2022
Swoją pozycję stanowczo zaznaczają również polscy harcerzy na Łotwie. - Apelujemy do wszystkich o zachowanie spokoju i uważne śledzenie wiarygodnych i rzetelnych informacji! W tym niezwykłym czasie sercem i myślami jesteśmy z narodem ukraińskim – mówi Edīte Dmuchovska-Grava.
- Naród łotewski jest bardzo poruszony wojną na Ukrainie i współczuje nieszczęściu ukraińskiego narodu. Politycy w kraju zaznaczają, że musimy być gotowi na podobny rozwój sytuacji również u nas w kraju
– zaznacza poważność sytuacji rozmówczyni portalu niezalezna.pl.