Trzech Turków, którzy nielegalnie przedostali się z Ukrainy do Polski przez zieloną granicę zatrzymała Straż Graniczna w pociągu relacji Przemyśl-Wrocław. Cudzoziemcy zwrócili na siebie uwagę paląc papierosy mimo zakazu.
Jak poinformowała dziś rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor, do zatrzymania doszło późnym wieczorem 11 listopada dzięki współpracy Bieszczadzkiego Oddziału SG ze Strażą Ochrony Kolei z Przemyśla.
- Funkcjonariusze SOK patrolujący pociąg relacji Przemyśl-Wrocław zwrócili uwagę na podróżnych, którzy mimo zakazu palili papierosy. Zgodnie z procedurą funkcjonariusze chcieli nałożyć na mężczyzn mandaty karne. W wyniku rozmowy okazało się, że to obywatele Turcji w wieku od 18-22 lat. Posiadali przy sobie jedynie tureckie dowody osobiste
– mówiła mjr Pikor.
Dodała, że poinformowani o zdarzeniu strażnicy graniczni w czasie postoju pociągu na stacji w Rzeszowie skontrolowali legalność pobytu cudzoziemców. Okazało się, że mężczyźni przebywali w Polsce nielegalnie. Ponadto, w tym samym czasie strażnicy graniczni z Medyki ujawnili ślady nielegalnego przekroczenia zielonej granicy.
- Sprawy powiązano i zatrzymano cudzoziemców. Ich zabrudzone ubrania oraz bagaże wskazywały, że obcokrajowcy nielegalnie przekroczyli granicę
– zaznaczyła rzeczniczka BiOSG.
Dodała, że obcokrajowcy przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy i złożyli wyjaśnienia. Mówili, że do Lwowa na Ukrainie dostali się legalnie drogą lotniczą, a dalej lokalnymi środkami komunikacji przedostali się do linii granicy z Polską, którą przekroczyli pieszo kierując się nawigacją w telefonie. Chcieli dotrzeć do Niemiec i tam się osiedlić.
Cudzoziemcy poddali się dobrowolnie karze 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. We wtorek zostali przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach readmisji.
Rzeczniczka podała statystyki, z których wynika, że od początku 2019 roku funkcjonariusze BiOSG zatrzymali już ponad 120 imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy i Słowacji do Polski w celach migracyjnych.
Najczęściej byli to obywatele Afganistanu, Turcji oraz Iraku, których celem były kraje Europy Zachodniej.