10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

To nie żart - partia Ryszarda Petru może przestać istnieć! PKW przekazuje sprawę do sądu

Partia Teraz!, której liderem jest Ryszard Petru, może zostać wykreślona z ewidencji partii politycznych. Wszystko dlatego, że po terminie złożyła sprawozdanie finansowe za 2018 rok. W przypadku ekonomisty Ryszarda Petru to nie pierwsza tego typu wpadka - jego poprzednie ugrupowanie (Nowoczesna) w 2015 roku utraciła subwencję.

Ryszard Petru
Ryszard Petru
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Przypomnijmy, PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Nowoczesnej za kampanię parlamentarną w 2015 r., ponieważ partia niezgodnie z przepisami przelała pieniądze z rachunku partii bezpośrednio na konto komitetu wyborczego. Zgodnie zaś z Kodeksem wyborczym pieniądze te najpierw powinny trafić na konto funduszu wyborczego partii, a dopiero stamtąd mogą zostać przekazane na konto komitetu wyborczego. Skarbnikiem Nowoczesnej był wówczas Michał Pihowicz, mąż posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz. 

CZYTAJ WIĘCEJ:Mąż Gasiuk-Pihowicz straci stanowisko w Nowoczesnej? „Czyli dymisja? Tak”

Każda partia polityczna, aby mogła funkcjonować, zgodnie z prawem musi co roku przedkładać Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdanie finansowe ze swojej działalności za poprzedni rok. Obowiązek złożenia sprawozdań za 2018 rok ciążył na 83 ugrupowaniach wpisanych do ewidencji partii politycznych. Jak poinformowała PKW w komunikacie, w ustawowym terminie sprawozdania złożyły 73 partie.

Po upływie terminu ustawowego sprawozdania złożyły cztery partie polityczne: Polska Patriotyczna, Wspólnota, Partia Republikańska i Teraz! Do Komisji nie trafiły sprawozdania sześciu partii: Samoobrona Odrodzenie, Biało-Czerwoni, Godne Życie, Aktywni Samorządowcy, Ruch 11 Listopada i Polska Partia Ochrony Zwierząt.

Dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Krajowego Biura Wyborczego Krzysztof Lorentz mówił, że jeżeli któraś z partii w ogóle nie złoży sprawozdania lub złoży je po terminie, wówczas PKW występuje do Sądu Okręgowego w Warszawie, który prowadzi ewidencję partii politycznych, o jej wykreślenie z tego spisu.

"O tym czy partia zostanie wykreślona z ewidencji zadecyduje sąd"

- podkreślił.

Pozostałe partie - te, które złożyły sprawozdania w terminie - będą kontrolowane. PKW może przyjąć sprawozdanie finansowe bez zastrzeżeń, ze wskazaniem uchybień, albo je odrzucić. Jak przekazał Lorentz, badanie sprawozdań finansowych będzie trwało co najmniej do końca września.

W przypadku partii politycznej, która nie otrzymuje subwencji z budżetu państwa, odrzucenie sprawozdania finansowego nie pociąga za sobą żadnych skutków. Natomiast jeśli odrzucone zostanie sprawozdanie partii, która pobiera subwencje, wtedy traci ona do niej prawo na trzy lata. Subwencje przysługują partiom politycznym, które w wyborach do Sejmu uzyskały w skali kraju co najmniej 3 proc. ważnie oddanych głosów oraz koalicjom partii politycznych, na które oddano co najmniej 6 proc. ważnie oddanych głosów.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ryszard Petru #Teraz #sprawozdanie finansowe #PKW

redakcja