- To największe ćwiczenia od wielu lat, które Rosja przeprowadza na flance wschodniej NATO, mające wybitnie ofensywny charakter, przygotowane tak, by móc z ćwiczeń od razu przejść do działań bojowych. Taka jest struktura tego działania. Chodzi o wywarcie efektu psychologicznego w postaci zastraszenia - powiedział w Telewizji Republika Antoni Macierewicz, szef MON.
Rozmowa w programie "W punkt" Katarzyny Gójskiej z ministrem Antonim Macierewiczem rozpoczęła się od tematu manewrów Zapad'17.
- Na pewno Rosja przygotowuje się do działań obejmujących całą flankę wschodnią NATO, ze szczególnym uwzględnieniem ataku na Litwę, Polskę i Ukrainę, a także rozszerza działania na Morze Śródziemnego z pomocą okrętów podwodnych. To największe ćwiczenia od wielu lat, które Rosja przeprowadza na flance wschodniej, mające wybitnie ofensywny charakter, przygotowane tak, by móc z ćwiczeń od razu przejść do działań bojowych. Taka jest struktura tego działania. Chodzi o wywarcie efektu psychologicznego w postaci zastraszenia - stwierdził szef MON.
Minister dodał, że głównym obiektem presji ze strony Rosjan są Niemcy, gdyż „zdobycie aprobaty Niemiec zmienia strukturę geopolityczną w Europie”.
Pytany o to, czy Rosja potrzebuje do tego aż tak wielkich środków, szef MON odpowiedział:
- Istotnym dla Rosjan jest to , by posiadać siłę zbrojną gotową do realnego działania. Rosjanie eksponują ten element quasi-siły. W zestawieniu z możliwościami NATO to nie są siły możliwe do skutecznego zaatakowania, choć mogą na niedoświadczonych lub chcących wykorzystać to politykach, wywrzeć wrażenie i efekt. Istotnym elementem jest zgranie systemu dowódczego, całej machiny, by realnie mogła kiedyś zaatakować. Taki jest militarny cel tych ćwiczeń.
- Coraz szersze spojrzenie opinii zachodniej, w tym sekretarza NATO Stoltenberga, generałów NATO, pokazało, że trzeba patrzeć na te ćwiczenia w kategorii całej wschodniej flanki od Norwegii do Morza Czarnego - dodał gość TV Republika. Minister Macierewicz zaznaczył, że trzeba wziąć pod uwagę całą obecną sytuację na świecie, z uwzględnieniem Korei Północnej.
- Warunkiem geopolitycznym, który byłby niezbędny z punktu widzenia zagrożenia atakiem rosyjskim jest rozpoczęcie otwartego konfliktu na Dalekim Wschodzie. Mogą wtedy powstać warunki, które byłyby naprawdę groźne - podkreślił Macierewicz.
Mówiąc o sytuacji na Bliskim Wschodzie minister obrony podkreślał, że sytuacja jest tam w miarę opanowana.
- To nie znaczy, że ten potencjał destrukcji zaginie. Działalność terrorystyczna jest innym sposobem prowadzenia wojny z tego samego centrum, które zagraża wschodniej flance NATO. Mamy zaostrzenie agresji tego bloku i tak należy na to patrzeć – dodał Macierewicz.
Katarzyna Gójska przytoczyła wypowiedź Jurija Felsztyńskiego, która ukaże się w najnowszym numerze tygodnika „Gazety Polskiej, który mówi, że Putin ma świadomość tego, że Polacy będą walczyć i nie będzie Polska zbyt łatwym kąskiem.
- Polska armia jest coraz silniejsza i nie chodzi tylko o wyposażenie, ale także o liczbę żołnierzy. Mamy ich ponad 120 tys. czyli ponad 20 tys. więcej niż półtora roku temu. Takiego skoku liczbowego dotychczas nigdy nie było. Także mobilizacja, uruchomienie czynnika społecznego, lokalnego, przez armię i WOT jako pełnoprawnego, piątego rodzaju sił zbrojnych jest pełną gwarancją, że Polacy się nie poddadzą – zaznaczył minister. - Rosjanie, o ile są agresywni w propagandzie, to w działaniach realnych są bardzo ostrożni. Polecam przyjrzeć się, jak Stalin przygotowywał się do zajęcia Polski w 1939 r. - dodał.
Komentując plany opozycji, by zwołać w sprawie działań MON Radę Bezpieczeństwa Narodowego, Antoni Macierewicz mówi, że nie dziwi się takim zamiarom „ludzi, którzy współpracowali z Putinem”.
- Rozsypuje się ich wielki plan uzależnienia Polski od wielkich mocarstw. Wymyślają dowolne argumenty, a to bogactwo kłamstw będzie jeszcze szersze i brutalniejsze niż dotąd. Ludzie, którzy nie byli w stanie osiągnąć 100 tys. armii, śmią mówić, że my zmniejszamy armię – powiedział szef MON.
Minister Macierewicz podkreślił, że Polska nie tylko przoduje w NATO pod kątem przeznacznia na obronność 2% PKB, ale również w tym, że 20% tej kwoty wydaje na modernizację armii.
Pytany o tematy rozmowy z Jamesem Mattisem, szefem Departamentu Obrony USA, z którym szef MON spotka się w tym tygodniu, gość TV Republika odpowiada:
- To spotkanie zostało przewidziane na dłuższy czas i będziemy dyskutować o różnych sprawach. Może też nowej doktryny obronnej USA - z mojej strony będą to sprawy bezpieczeństwa Polski i całej flanki wschodniej. Będzie stawiana przeze mnie sprawa tych rodzajów obrony i kontraktów, który chcemy zawrzeć z USA.