Można wysnuć wniosek, że jest zamach na suwerenność i niepodległość naszego kraju. Dochodzi do nielegalnych, według nas, prób ingerowania w proces prawodawczy przez Komisję Wenecką oraz Komisję Europejską i Parlament Europejski – powiedział w rozmowie z Dorotą Kanią na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Sobolewski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości,
Delegacja Komisji Weneckiej na zaproszenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego przybyła w ubiegłym tygodniu do Warszawy. Przedstawiciele delegacji prowadzili rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych, którą w grudniu uchwalił Sejm.
Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, oceniła w opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych wydanej dzisiaj, że niektóre z zapisów przyjętych przez Sejm mogą być postrzegane jako dalsze osłabienie niezależności sądownictwa w Polsce. Komisja Wenecka zaapelowała o "inne rozwiązania w celu uniknięcia kryzysu" i zarekomendowała też, by nie przyjmować zapisów dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów.
Sprawę podjęto w Polskim Radiu 24. Poseł PiS Krzysztof Sobolewski ocenił, że mamy zamach na suwerenność i niepodległość.
Patrząc w kontekście zagranicy można wysnuć wniosek, że jest zamach na suwerenność i niepodległość naszego kraju. Począwszy od prób ingerowania organów doradczych Rady Europy i poprzez próby - według nas - nielegalnego ingerowania w proces prawodawczy przez Komisję Wenecką oraz Komisję Europejską i Parlament Europejski. Mamy już trzy instytucje, które zajmują się praworządnością w Polsce, w sytuacji gdy sytuacja z tą praworządnością jest w jak najlepszym porządku
– powiedział gość Doroty Kani.
Polityk przyznał, że „może by tak sprawdzić co tam z praworządnością np. we Francji”..
Ze strony Unii Europejskiej mamy przykład hipokryzji i schizofrenii. W krajach tzw. starej Unii pewne rozwiązania funkcjonują, natomiast w Polsce jest obawa o praworządność, gdy wprowadzamy takie same rozwiązania jak np. w Niemczech
– podał Sobolewski.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że Komisja Wenecka została zaproszona do Polski przez osobę prywatną, jaką jest marszałek Tomasz Grodzki. „Nie ma on w swoich kompetencjach prowadzenia polityki zagranicznej” – dodał.
Parlament Europejski wczoraj przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, w której stwierdza, że sytuacja w obu państwach się pogarsza i apeluje do KE i Rady UE o wykorzystanie dostępnych narzędzi, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych.
Polityk nawiązując do wczorajszego głosowania w PE ocenił, że „mamy naciski zewnętrzne, głównie powodowane przez parlamentarzystów partii opozycyjnych.
Najlepszym przykładem było głosowanie w Parlamencie Europejskim. Duch Targowicy jest wiecznie żywy
– powiedział.