Jak komisje śledcze zdemaskowały głupotę polityków od ośmiu gwiazdek Czytaj więcej w GP!

Prezydent Szwajcarii z wizytą w Polsce

Współpraca bilateralna w zakresie nowoczesnych technologii, relacje Szwajcarii z Unią Europejską, a także kwestie historyczne będą tematami rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej Ueli Maurer, który jutro złoży wizytę w Polsce.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
fot. pixabay.com

"Wizyta prezydenta Szwajcarii wiąże się z 100. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwajcarią"

- zaznaczył szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Jak poinformował, prezydenci Duda i Maurer m.in. wezmą udział w uroczystościach w Łazienkach Królewskich, organizowanych z tej okazji przez Ambasadę Szwajcarii w Polsce.

Z kolei podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim prezydenci Polski i Szwajcarii będą rozmawiali o współpracy dwustronnej w zakresie nowoczesnych technologii.

"Szwajcaria jest już dzisiaj dziesiątym największym inwestorem w Polsce, i to także w sektorach, które są sektorami przyszłości, takimi jak biotechnologie, farmaceutyki, nowoczesne technologie"

- powiedział prezydencki minister. Szczerski przypomniał, że prezydent Duda składając w 2016 roku wizytę w Szwajcarii zabrał ze sobą grupę przedstawicieli polskich startup-ów.

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że drugim ważnym tematem rozmów prezydentów będą relacje Szwajcarii z Unią Europejską.

"Dzisiaj toczy się kolejna runda rozmów na temat umowy ramowej pomiędzy Unią Europejską a Szwajcarią, a także na temat przedłużenia funkcjonowania funduszy szwajcarskich, z których korzysta także Polska. Przyszłość tych funduszy, ich przeznaczenie w kolejnych latach jest interesującym elementem polsko-szwajcarskich czy szerzej szwajcarsko-unijnych relacji"

- powiedział Szczerski.

Zaznaczył, że w rozmowach prezydentów pojawi się też wątek wspólnej historii.

"Miejscem w Szwajcarii, które mocno wiąże się z polską historią jest Muzeum Polskie w Rapperswilu. Prezydent będzie bardzo chciał podkreślić wagę tego symbolicznego miejsca, które jest domem polskim w Szwajcarii, jako symbolu dobrych relacji Polski i Szwajcarii przez ostatnie sto lat"

- powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Założone w 1870 r. przez hrabiego Władysława Platera Muzeum Polskie mieści się na zamku będącym własnością gminy Rapperswil-Jona. Od 2008 r. gmina próbuje usunąć instytucję i dokonać przebudowy zamku. W 2017 r. burmistrz Rapperswil zapowiedział w wywiadzie prasowym, że po rozpoczynającym się w 2020 r. remoncie Muzeum nie wróci na zamek. Temat muzeum poruszany był w 2017 r. w czasie wizyt w Szwajcarii marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz polsko-szwajcarskich konsultacji z udziałem wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego. Muzeum odwiedził również w listopadzie 2016 r. prezydent Andrzej Duda.

"Przez te sto lat Szwajcaria wielokrotnie stawała się domem dla polskich emigrantów, w czasie zaborów, w czasach wojennych. Polscy dyplomaci ratowali Żydów z okupowanej Polski za pomocą naszej misji dyplomatycznej w Szwajcarii. To są elementy wspólnej historii, które warto wspominać i które teraz są też podkreślone poprzez wpisanie polskiego konsula w Szwajcarii z okresu II wojny światowej (Konstantego Rokickiego) na listę Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata"

- powiedział Szczerski.

IPN oraz Ambasada RP w Bernie ogłosiły niedawno zakończenie jednego z najważniejszych etapów pracy nad Listą Ładosia – zbiorczym spisem nazwisk tysięcy Żydów, którzy w czasach Zagłady byli posiadaczami paszportów Ameryki Łacińskiej sfałszowanych przez polskich dyplomatów w Bernie. Lista Ładosia ma zostać opublikowana w tym roku.

Dyplomaci należący do tzw. Grupy Ładosia, działając w okresie wojny w polskim poselstwie w Bernie w Szwajcarii, ratowali Żydów poprzez wystawianie im fałszywych paszportów. Polscy dyplomaci oraz działacze organizacji żydowskich pozyskiwali paszporty państw Ameryki Łacińskiej, które następnie trafiały do Żydów w okupowanej Europie. Były to paszporty głównie Paragwaju, Salwadoru, Hondurasu, Boliwii, Peru i Haiti, które chroniły swoich posiadaczy przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Ich właścicieli kierowano do obozów dla internowanych, gdzie część z nich doczekała końca wojny.

Członkowie grupy zajmowali się produkcją nielegalnych paszportów od co najmniej 1941 r. i kontynuowali swoją działalność praktycznie do zakończenia Holokaustu. W skład Grupy Ładosia wchodzili: ambasador RP w Bernie Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz, konsul Konstanty Rokicki, a także attache ambasady Juliusz Kuehl. Ich partnerami były dwie organizacje żydowskie – komitet RELICO kierowany przez Abrahama Silberscheina oraz szwajcarski oddział Aguda Yisroel pod wodzą Chaima Eissa.

Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Ueli Maurera odbędzie się jutro przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie odbędzie się rozmowa w cztery oczy prezydenta Dudy i prezydenta Maurera, a także rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obu przywódców. Po rozmowach prezydenci spotkają się z dziennikarzami.

Wczesnym popołudniem w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich obaj prezydenci zainaugurują uroczystości z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską i Konfederacją Szwajcarską. Jak powiedział szef gabinetu prezydenta, przygotowano między innymi niespodziankę, która związana jest z polsko-szwajcarskimi relacjami w dziedzinie sportów zimowych.

Prezydent Szwajcarii złoży też wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Po południu Ueli Maurer spotka się z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ueli Maurer #Szwajcaria

redakcja