Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Prezydent pozbawił orderów i odznaczeń Andrzeja Malinowskiego

Postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o pozbawieniu Andrzeja Malinowskiego orderów i odznaczeń zostało opublikowane w Monitorze Polskim. Decyzję w tej sprawie głowa RP podjęła już w ubiegłym roku. Była ona spowodowana zeznaniem nieprawdy w postępowaniu prowadzonym przez IPN. Okazało się, że prezydent Pracodawców RP współpracował z wojskowym wywiadem PRL.

Andrzej Malinowski
Marcin Pegaz - Gazeta Polska
"Na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach Andrzej Malinowski pozbawiony zostaje Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski nadanego postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 lipca 2015 r. oraz Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 stycznia 1999 r."

– napisano w postanowieniu.

W 2022 r. Andrzej Malinowski, były prezydent Pracodawców RP, został skazany za zeznanie nieprawdy w postępowaniu prowadzonym przez IPNZ. Doszło do tego 5 lipca 2019 roku w trakcie przesłuchania w postępowaniu prowadzonym przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie. Wchodząca w skład Instytutu Pamięci Narodowej jednostka prowadziła postępowanie dotyczące poświadczania nieprawdy w dokumentach, z których wynikało, że Malinowski był TW "Roman". Malinowski miał powiedzieć, że nie podpisywał żadnych dokumentów jako TW i nie widział pokwitowań. Malinowski był pouczany o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, a mimo to – według prokuratury – takie zeznania złożył.

W lutym 2020 r. prokuratura IPN umorzyła śledztwo ws. rzekomego sfałszowania teczki „przewodniczący Rady Dialogu Społecznego Andrzej Malinowski był tajnym współpracownikiem wywiadu wojskowego PRL o pseudonimie "Roman" – napisano w komunikacie.

IPN przypomniał wówczas, że w styczniu 2019 r. dziennikarz Piotr Woyciechowski opublikował w tygodniku "Do Rzeczy" artykuł "dotyczący współpracy prezydenta Pracodawców RP Andrzeja Malinowskiego z wywiadem wojskowym PRL". "Upublicznił również skany zobowiązania do współpracy zawierającego podpis Malinowskiego oraz inne podpisane bądź sporządzone przez niego dokumenty" - podkreślono w informacji ZPP.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej to najstarsza i największa organizacja pracodawców w Polsce założona w 1989 r. Do czerwca 2010 r. działała pod nazwą Konfederacja Pracodawców Polskich.

Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, "Prezydent może podjąć decyzję o pozbawieniu orderów i odznaczeń na wniosek Kapituł Orderów, organów wymienionych w art. 2 właściwość organów w sprawie nadawania orderów i odznaczeń, ust. 2 i 3 oraz z własnej inicjatywy po zasięgnięciu opinii wnioskodawcy, a w przypadku pozbawienia orderu - po zasięgnięciu opinii odpowiedniej Kapituły, w razie stwierdzenia, że: 1)nadanie orderu lub odznaczenia nastąpiło w wyniku wprowadzenia w błąd albo 2)odznaczony dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodny orderu lub odznaczenia.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Andrzej Malinowski #IPN #TW Roman

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo