Dziś, 2 maja, w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to zostało ustanowione w 2004 roku na mocy nowelizacji ustawy dotyczącej godła, barw narodowych oraz hymnu państwowego.
Obchody Dnia Flagi RP
W obchodach Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii Polaków za Granicą udział bierze Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.
Uroczystości rozpoczęły się przed południem od podniesienia Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie.
Prezydent @AndrzejDuda z Małżonką Agatą Kornhasuer–Dudą biorą udział w obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 2, 2025
Uroczystości rozpoczęły się przed południem od podniesienia Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w… pic.twitter.com/UAk00YmEUi
Dalsza część obchodów odbyła się pod Belwederem, gdzie prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe działaczom polonijnym, Akty Nadania Obywatelstwa Polskiego oraz flagi państwowe organizacjom zasłużonym w działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej w kraju i za granicą.
Prezydent Duda: patrzmy na naszą flagę ze wzruszeniem
Następnie, prezydent RP zabrał głos i przemówił do Polaków.
Co roku, 2 maja, kiedy obchodzimy z jednej strony Dzień Flagi RP, ale z drugiej strony także uroczystość, która tak bardzo mocno, ze świętem naszej flagi, z naszymi barwami narodowymi, jest związana. Dzień Polonii i Polaków poza granicami Polski. Naszych Rodaków, którzy mieszkają we wszystkich zakątkach świata, a którzy czują się związani bardzo często z ojczyzną swoich pradziadków. Dziękuję wszystkim Państwu za to, że jesteście i dziękuję Państwu za to, jacy jesteście.
– zaczęła głowa państwa polskiego.
I kontynuował:
- Tak jak wspomniałem przed momentem - można powiedzieć śmiało, że to nie jest przypadek, iż Dzień Flagi RP zbiega się, co do daty z Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Jakże ważna zawsze była, od samego początku, dla tworzenia, budowania naszej wspólnoty - nasza flaga. Nasze barwy. Barwy narodowe, barwy państwowe, które mają swoją długą, długą historię. Historię, którą można byłoby datować praktycznie od samego początku istnienia państwa polskiego.
Prezydent Duda nawiązał także do niezwykle ważnego historycznego wydarzenia - koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. W tym roku obchodziliśmy 1000-lecie tegoż wydarzenia.
Nie tak dawno, kilka dni temu, obchodziliśmy 1000-lecie pierwszej koronacji. Momentu, kiedy Bolesław Chrobry włożył na swoje skronie koronę poświęconą przez Ojca Świętego - Jana XIX, która dała początek umocnienia polskiej państwowości, rozpoczętej jego dziełem - Mieszka I. Bo to on wprowadził Polskę do świata i narodów państw chrześcijańskich, poprzez chrzest. Jego syn umocnił swoje panowanie, ale przede wszystkim umocnił wśród państw chrześcijańskich Polskę jako królestwo. Dając ogromną siłę, która potem budowała naszą potęgę przez następne stulecia.
– wskazywał Andrzej Duda.
Jak podkreślił: "otóż - właśnie między innymi sztandar i barwy Królestwa Polskiego stały się tym fundamentem naszych dzisiejszych barw narodowych. W Pałacu Prezydenckim, w sali chorągwianej, śmiało można powiedzieć w sposób piękny - cała historia jest wyeksponowana. Z jednej strony mamy sztandar właśnie Królestwa Polskiego - wielką chorągiew krakowską, czerwoną z białym orłem. Obok - sztandar Rzeczypospolitej Obojga Narodów, gdzie polski biały orzeł jest obok litewskiej pogoni - jeźdźca pędzącego na koniu. To właśnie od barw jeźdźca i orła, wzięła się barwa biała jako barwa godła. Barwa czerwona jest barwą tła. A więc - tarczy herbowej".
W istocie więc, śmiało i z dumą mówimy, że nasze barwy mają swoje głębokie, absolutne podłoże heraldyczne, jako jedne z niewielu barw państwowych na świecie. Po raz pierwszy, formalnie zostały ustalone jako barwy narodowe, rok po ustanowieniu Konstytucji 3 maja, w 1792 roku. Jako barwy państwowe przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku. A nasza flaga została uchwalona i przyjęta w swojej dzisiejszej postaci jako biało-czerwona, gdzie barwa czerwona jest na dole, a barwa biała na górze, właśnie jako barwa godła, w sierpniu 1919 roku, gdy Polska odrodziła się po 123 latach zaborów.
– przypomniał prezydent Duda.
"Na te barwy przysięgaliśmy..."
- To właśnie z tą biało-czerwoną, nasi żołnierze stali i bronili pozycji w bitwie warszawskiej. To ją nieśli w czasie wiekopomnego kontruderzenia, w którym przełamali nawałę sowiecką i popędzili sowietów daleko na wschód. Dając tym samym wielkie, dziejowe zwycięstwo Rzeczpospolitej i broniąc chrześcijańskiego świata przed komunistyczną, sowiecką nawałą. To pod tymi barwami broniono Rzeczpospolitej w 1939 roku. To pod tymi barwami walczono w podziemiu, w powstaniu warszawskim. To biało-czerwone opaski były na rękach powstańców, jako znak wojowników walczących o wolną, niepodległą Polskę. To na nią przysięgali żołnierze. To jej, jako barw suwerennej, niepodległej Polski, bronili żołnierze niezłomni. To biało-czerwone barwy stały się barwami Solidarności. To pod tymi barwami zawsze idziemy, śpiewamy nasz hymn. To biało-czerwona flaga wznosi się na maszt, gdy nasi sportowcy zwyciężają w zawodach światowej rangi. To na nią patrzymy ze wzruszeniem, to z niej jesteśmy dumni. To ona gromadzi, tak jak dawniej sztandar - wielka chorągiew krakowska, gromadziła wielkich żołnierzy, tak dzisiaj nasz biało-czerwony sztandar gromadzi nas, spaja. Także wtedy, gdy jesteśmy daleko poza naszymi granicami.
- mówiła głowa państwa polskiego.
Następnie, podziękował rodakom z całego świata.
"Tym, którzy uważają siebie za Polaków, za Polonię czy tylko uważają, że mają gdzieś polskie korzenie, a nawet nie mówią po polsku - ilekroć są dumni z naszych narodowych barw. Ilekroć noszą nasze narodowe barwy, wywieszają je. Wiele razy, będąc poza granicami Polski, patrzyłem ze wzruszeniem na udekorowane na biało-czerwone domy. Przez ludzi, którzy utożsamiają się z naszymi barwami narodowymi"
– powiedział i dodał: "dziękuję wszystkim tym, którzy niosą polskość i niosą duchowe i patriotyczne wsparcie - naszym Rodakom poza granicami Polski".