Druty, mury, domy, chodniki, baraki są niemymi świadkami tamtych zbrodni. Zbrodni z czasów II Wojny Światowej popełnianych na więźniach -Żydach, Polakach, więźniach Rosyjskich, Romach, Sinti – mówił podczas uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau premier Mateusz Morawiecki.
Angela Merkel i Mateusz Morawiecki złożyli dziś wieńce z róż w barwach narodowych obu państw przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. w obozie Auschwitz I. To pierwsza wizyta kanclerz Angeli Merkel w byłym niemieckim obozie zagłady.
Merkel i Morawiecki z Auschwitz I przeszli do oddalonego o ok. 3 km byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. To tam Niemcy dokonali masowej zagłady Żydów. Miejsce to jest także symbolem męczeństwa narodów romskiego i polskiego. Tam, w historycznym budynku tzw. centralnej sauny, odbywa się uroczystość 10-lecia istnienia Fundacji Auschwitz-Birkenau z udziałem obu polityków.
Dzisiaj odchodzą ludzie, którzy są świadkami tamtych strasznych czasów. Jesteśmy zobowiązani, żeby tę pamięć pielęgnować, bo jeżeli pamięć odchodzi to tak jakbyśmy zapewnili 2 raz cierpienie tym, co przeżyli tu niewyobrażalne piekło
- zaznaczył premier.
"Zofia Kossak-Szczucka mówiła, że ten, kto jest bierny wobec zła jest jak gdyby współuczestnikiem zła. My dzisiaj możemy powiedzieć o nas, że ten, kto jest bierny wobec przekłamań historycznych jest jakby współautorem tych przekłamań" - powiedział Morawiecki.
"Dlatego dzisiaj wszyscy musimy o prawdę tamtych czasów dbać z największą starannością" - podkreślił.
Drodzy Ocalali z tamtych czasów zagłady, państwo polskie zobowiązuje się do dbania o pamięć o tamtych czasach, do pamięci o zbrodniach nazistowskich Niemiec i chcę podkreślić, że sprawiedliwość spóźniona wobec ofiar wymaga tej pamięci. Zadośćuczynienie wobec tych, którym jesteśmy winni pamięć jest również elementem tej sprawiedliwości, o którą będziemy dbać
- zaznaczył szef rządu.
Obecność kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz premiera Mateusza Morawieckiego w miejscu zagłady Żydów na terenie Auschwitz - byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady - ma związek z 10-leciem powstania Fundacji Auschwitz-Birkenau.
Celem tej fundacji jest finansowanie konserwacji historycznych obiektów. Niemcy przekazały dotychczas 60 mln zł na fundusz wieczysty, którym zarządza fundacja. Obecnie zapowiedziano, że przekaże na ten cel kolejnych 60 mln zł.