- Liczę na to, że dzisiejsze głosowanie będzie głosowaniem ponad podziałami politycznymi - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Wyraził nadzieję, że projekt ustawy ws. ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE poprze także Polskie Stronnictwo Ludowe i Koalicja Obywatelska.
Dzisiaj po południu, na dodatkowym posiedzeniu, Sejm zajmie się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. Niewykluczone, że ustawa zostanie też we wtorek uchwalona.
O porozumienie partyjne w tej sprawie pytany był na konferencji prasowej szef rządu.
- Liczę na to, że dzisiejsze głosowanie będzie głosowaniem ponad podziałami politycznymi
- oświadczył premier.
Przypomniał, że kwestia ta była przedmiotem konsultacji z Lewicą i wszystkie wspólnie uzgodnione punkty znalazły się w planie, który w poniedziałek został przesłany do Komisji Europejskiej.
- Liczę na to, że także posłowie PSL, które przecież również było z nami również w pewnym dialogu, nie tak intensywnym, ale było w dialogu, także zagłosują za tą ustawą o środkach dla polskich przedsiębiorców, rolników i przede wszystkim dla polskich pracowników
- wskazał premier.
Jak mówił, są to "środki na różne cele i nie powinniśmy się ich pozbawiać".
- Liczę w związku z tym, że także Platforma Obywatelska, która jest przeciwna przyjęciu tych środków także koniec końców zdecyduje się za przegłosowaniem tej ustawy o środkach własnych, bo wiem że bardzo wielu ludzi w Polsce oczekuje tego - dodał szef rządu.
Ponad 700 mld unijnych funduszy, które zasilą krajowe inwestycje, pomoże w szybkiej odbudowie polskiej gospodarki. Bo #LiczySięPolska! 🇵🇱 pic.twitter.com/z70or55lMj
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) May 4, 2021
Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.
Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ok. 58 mld euro.