Wysocy urzędnicy amerykańskiego Departamentu Obrony poprosili Kongres Stanów Zjednoczonych o zwiększenie wydatków obronnych o około 74 mld dolarów w 2019 roku, co umożliwić ma Siłom Zbrojnym Stanów Zjednoczonych powstrzymywanie ambicji mocarstwowych Chin i Rosji.
W poniedziałek główny rewident księgowy Departamentu Obrony David L. Norquist wraz z generałem porucznikiem Wojsk Lądowych USA Anthonym R. Ierardi zaproponowali budżet na rok 2019. Jeśli zostanie zatwierdzony, będzie większy od przyjętego w ubiegłym tygodniu budżetu i wyniesie ponad 716 mld dolarów.
Dzięki tym wydatkom Waszyngton znacząco wyprzedzi głównych rywali, którymi są Chiny i Rosja. - Nie terroryzm, a wielkie mocarstwa to obecnie największe zagrożenie dla bezpieczeństwa i dostatku Stanów Zjednoczonych - powiedział Norquist. Widzimy, że Chiny oraz Rosja chcą kształtować światowy ład w oparciu o autorytarne wartości, zagrażając wolnemu oraz otwartemu światu, który umożliwił globalne prosperity i ustanowienie systemu bezpieczeństwa po II wojnie światowej. W podobnym tonie wypowiadał się sekretarz obrony USA James Mattis, który stwierdził że należy przekształcić oraz wzmocnić przygasłą gotowość bojową, odchodząc od skupienia się na zagrożeniu terrorystycznym. - W budżecie obronnym na rok 2019 przewidzieliśmy kwotę 716 mld. Z tej kwoty 69 mld dolarów zostałoby przeznaczone na wydatki ekspedycyjne Overseas Contingency Operations, (OCO) Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych - oznajmił Anthony R. Ierardi.
Zapowiedzią zwiększenia budżetu bazowego oraz OCO była nowa strategia bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych z roku 2017, w której przykłada się dużą wagę na rywalizację z Chinami i Rosją, a także na hamowanie nuklearnych zapędów Korei Północnej. Budżet OCO był od 2009 roku systematycznie zmniejszany. Trend ten powstrzymał obecnie zasiadający w Białym Domu Donald Trump. W 2019 roku planowany jest zakup dziesięciu nowych okrętów, w tym dwóch okrętów podwodnych typu Columbia. Fundusze zostaną przeznaczone również na zwiększenie z 55 do 58 eskadr lotnictwa bojowego, co ma nastąpić już 2024 roku. Wiąże się to z zakupem dodatkowych 77 myśliwców F-35 za kwotę10.7 mld dolarów oraz 24 myśliwców wielozadaniowych McDonnell Douglas F/A-18 Hornet na które zostanie przeznaczone 2 mld dolarów.
Pentagon planuje ponadto zakup 15 samolotów-tankowców Boeing KC-135 Stratotanker za sumę 3 mld dolarów. Duża część środków przeznaczona zostanie na rozwój systemu obrony antybalistycznej. 1.7 mld pochłoną 43 wyrzutnie zintegrowane z morskim systemem antybalistycznym AEGIS, które dysponować będą pociskami SM-3. Naziemny komponent amerykańskiego antyrakietowego systemu Ballistic Missile Defense (Ground Based Midcourse Defense) pochłonie 2.1 mld dolarów, rozbudowa systemu antybalistycznego Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) 1.1 mld dolarów, zakup 240 kinetycznych pocisków antyrakietowych PAC-3 również 1.1 mld dolarów. Dodatkowe środki umożliwią również zatrudnienie dodatkowych 25 900 wojskowych. W głównej mierze będą to osoby służące w oddziałach cyberbezpieczeństwa, serwisanci oraz piloci. Obecnie w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych służy 1.34 mln żołnierzy