Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

To koniec Zjednoczonej Prawicy? "Podejmiemy formalnie decyzję, że koalicja przestała funkcjonować"

- Na zarządzie Porozumienia podejmiemy formalnie decyzję, że koalicja przestała funkcjonować - poinformowała wiceprezes Porozumienia, rzecznik partii Magdalena Sroka.

Marcin Pegaz/Gazeta Polska

W środę zarząd Porozumienia ma zdecydować o funkcjonowaniu w Zjednoczonej Prawicy po tym, jak premier zwrócił się do prezydenta o dymisję lidera ugrupowania, wicepremiera, szefa MRPiT Jarosława Gowina. Zarząd rozpoczął się o godz. 8.30.

Sroka była pytana w Polsat News przed posiedzeniem zarządu, czy Porozumienie zostaje w Zjednoczonej Prawicy. "To PiS podjął decyzję o zakończeniu projektu Zjednoczonej Prawicy" - podkreśliła.

Jak przyznała, na zarządzie Porozumienia "formalnie, myślę, podejmiemy jedynie decyzję o tym, że koalicja przestała funkcjonować". Dopytywana, czy to jedynie formalność, odpowiedziała: "Myślę, że to jedynie formalność. Rozmawiamy od wczoraj nie tylko z zarządem, ale szerzej - z wszystkimi członkami Porozumienia i muszę powiedzieć, że jednoznacznie wszyscy opowiadają się za właśnie takim rozwiązaniem".

Pytana, czy wszyscy politycy Porozumienia staną przy Jarosławie Gowinie, rzecznik odpowiedziała, że "ludzkie charaktery poznaje się w momentach próby". "Absolutnie wierzę, że wszyscy parlamentarzyści Porozumienia to są osoby o twardych charakterach i wierzę, że pozostaną przy Jarosławie Gowinie, ale przede wszystkim o ideałach, o których mówimy nie od wczoraj, ale od samego początku, kiedy powstało Porozumienie" - podkreślała.


Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował o zwróceniu się przez premiera do prezydenta o dymisję lidera Porozumienia. "W dniu dzisiejszym PiS podjęło decyzje o faktycznym zakończeniu projektu Zjednoczonej Prawicy, po siedmiu latach współpracy, po sześciu latach współrządzenia zostaliśmy wypchnięci z koalicji rządowej ze względu na wierność wartościom Zjednoczonej Prawicy" - powiedział.

W klubie PiS zasiada 12 polityków Porozumienia. Oprócz Jarosława Gowina są to: wiceszef MON Marcin Ociepa, Iwona Michałek, Andrzej Gut-Mostowy i Grzegorz Piechowiak, którzy są wiceministrami w resorcie rozwoju, pracy i technologii, wiceszef MEiN Wojciech Murdzek, Magdalena Sroka, Michał Wypij, Stanisław Bukowiec, Mieczysław Baszko, Grzegorz Piechowiak i Anna Dąbrowska-Banaszek. Dwójka polityków ugrupowania: Andrzej Sośnierz i Monika Pawłowska nie zasiadają w klubie PiS, Pawłowska jest posłanką niezrzeszoną, a Sośnierz należy do Koła Polskie Sprawy. Z partią Gowina związanych jest również dwójka senatorów: Tadeusz Kopiec i Józef Zając.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

Magdalena Żuraw