10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Odbierz zaproszenie na niezwykły koncert w Muzeum Żołnierzy Wyklętych na ul. Rakowieckiej w Warszawie

Jeszcze można się zgłosić po bilet na niezwykły koncert, który odbędzie się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Osób Represjonowanych w środę 24 stycznia o godzinie 20.00. W warszawskim więzieniu na Rakowieckiej, gdzie funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa PRL przetrzymywali, torturowali i mordowali polskich bohaterów odbędzie się koncert kolęd, które układali więźniowie komunistycznego reżimu. Wielu z nich osobiście stawi się na środowe wydarzenie aby raz jeszcze zaśpiewać te utwory, które dodawały im otuchy. Jedną z autorek tekstów kolęd była, zmarła kilka dni temu, 15 stycznia, prof. Barbara Otwinowska.

prof. Barbara Otwinowsk
prof. Barbara Otwinowsk
Instytut Pamięci Narodowej


Aby uzyskać zaproszenie na koncert należy zgłosić chęć uczestnictwa w koncercie na adres mail [email protected] . W związku z ograniczoną ilością miejsc o otrzymaniu biletu zdecyduje kolejność zgłoszeń.

Koncert odbędzie się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Osób Represjonowanych na ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie w środę 24 stycznia o godzinie 20.00.


Więźniami, którzy uczestniczyli w tamtym kolędowaniu było wielu bohaterów Podziemia Niepodległościowego.


Stanisław Krupa ps. „Nita” (1922-2015), który w styczniu 1949 r. został aresztowany pod zarzutem usiłowania obalenia ustroju Polski Ludowej z bronią w ręku, odsiedział 5 lat. 

Wacław Gluth-Nowowiejski ps. „Wacek” (ur. 1926) został aresztowany w 1948 r. za przechowywanie powstańczej broni. Na pokazowym procesie w 1949 r. dostał wyrok 8 lat pozbawienia wolności.

Henryk Kończykowski ps. Halicz” (1924-2016), został aresztowany przez NKWD w styczniu 1945 r. w Milanówku, skąd uciekł dzięki pomocy kolegów. Był uczestnikiem drugiej konspiracji. Należał do tzw. oddziału Kmity, którego głównym zadaniem było ubezpieczenie płk Jana Mazurkiewicza „Radosława”. Ukrywał się, ale został aresztowany w 1950 r. przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa na terenie Politechniki Łódzkiej. Oskarżony m.in. o próbę obalenia siłą ustroju Polski Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w maju 1950 r. został skazany na karę 15 lat pozbawienia wolności. W procesie uczestniczyła jego żona Halina, którą sąd skazał na 8 lat więzienia za to, że nie poinformowała władz o nielegalnej działalności męża.

Mieczysław Chojnacki ps. „Młodzik” (ur. 1924), przeszedł śledztwo prowadzone przez Informację wojskową we Wrocławiu i powiatowy Urząd Bezpieczeństwa w Sierpcu. W 1950 roku został skazany na karę śmierci, a następnie ułaskawiony.
Ewa Ludkiewicz (1923-2015), wraz z bratem zostali aresztowani w związku z tzw. sprawą Śliwińskiego. W 1948 r. Ludkiewicz została skazana na 7 lat więzienia „za szpiegostwo”. Cały wyrok odsiedziała w więzieniach Mokotowa i Fordonu.

Prof. Barbara Otwinowska (1924–2018). 28 maja 1947 r. została zatrzymana przez UB w związku ze śledztwem i procesem rtm. Witolda Pileckiego i jego współpracowników pod zarzutem udzielania pomocy S. Kuczyńskiemu. Prokuratura Wojskowa 7 czerwca 1947 r. wydała nakaz jej aresztowania. Do zakończenia procesu sądowego przebywała w więzieniu na Mokotowie w Warszawie. Wyrokami Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z 30 września 1947 r. oraz 21 października 1948 r. została skazana z art. 5 i 6 małego kodeksu karnego na 3 lata więzienia.

Ten koncert jest dedykowany właśnie im.


Wykonawcami pieśni świątecznych będą artyści Teatru Muzycznego Od Czapy oraz muzycy: Julian Czaporowski (fortepian), Dariusz Budkiewicz (gitara basowa), Sebastian Kret (gitara akustyczna). Wspomnienia wigilijne Więźniów przedstawi Dariusz Kowalski. Autorką scenariusza jest Anna Żochowska, wokalistów przygotował Sławomir Giska, a reżyserką widowiska jest Ilona Kucińska.


Organizatorami koncertu są: Fundacja Sztafeta, Teatr Muzyczny od Czapy, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej.
 

 



Źródło: IPN.gov.pl

#koncert #IPN #historia

redakcja