Jeszcze można się zgłosić po bilet na niezwykły koncert, który odbędzie się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Osób Represjonowanych w środę 24 stycznia o godzinie 20.00. W warszawskim więzieniu na Rakowieckiej, gdzie funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa PRL przetrzymywali, torturowali i mordowali polskich bohaterów odbędzie się koncert kolęd, które układali więźniowie komunistycznego reżimu. Wielu z nich osobiście stawi się na środowe wydarzenie aby raz jeszcze zaśpiewać te utwory, które dodawały im otuchy. Jedną z autorek tekstów kolęd była, zmarła kilka dni temu, 15 stycznia, prof. Barbara Otwinowska.
Aby uzyskać zaproszenie na koncert należy zgłosić chęć uczestnictwa w koncercie na adres mail [email protected] . W związku z ograniczoną ilością miejsc o otrzymaniu biletu zdecyduje kolejność zgłoszeń.
Koncert odbędzie się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Osób Represjonowanych na ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie w środę 24 stycznia o godzinie 20.00.
Więźniami, którzy uczestniczyli w tamtym kolędowaniu było wielu bohaterów Podziemia Niepodległościowego.
Stanisław Krupa ps. „Nita” (1922-2015), który w styczniu 1949 r. został aresztowany pod zarzutem usiłowania obalenia ustroju Polski Ludowej z bronią w ręku, odsiedział 5 lat.
Wacław Gluth-Nowowiejski ps. „Wacek” (ur. 1926) został aresztowany w 1948 r. za przechowywanie powstańczej broni. Na pokazowym procesie w 1949 r. dostał wyrok 8 lat pozbawienia wolności.
Henryk Kończykowski ps. Halicz” (1924-2016), został aresztowany przez NKWD w styczniu 1945 r. w Milanówku, skąd uciekł dzięki pomocy kolegów. Był uczestnikiem drugiej konspiracji. Należał do tzw. oddziału Kmity, którego głównym zadaniem było ubezpieczenie płk Jana Mazurkiewicza „Radosława”. Ukrywał się, ale został aresztowany w 1950 r. przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa na terenie Politechniki Łódzkiej. Oskarżony m.in. o próbę obalenia siłą ustroju Polski Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w maju 1950 r. został skazany na karę 15 lat pozbawienia wolności. W procesie uczestniczyła jego żona Halina, którą sąd skazał na 8 lat więzienia za to, że nie poinformowała władz o nielegalnej działalności męża.
Mieczysław Chojnacki ps. „Młodzik” (ur. 1924), przeszedł śledztwo prowadzone przez Informację wojskową we Wrocławiu i powiatowy Urząd Bezpieczeństwa w Sierpcu. W 1950 roku został skazany na karę śmierci, a następnie ułaskawiony.
Ewa Ludkiewicz (1923-2015), wraz z bratem zostali aresztowani w związku z tzw. sprawą Śliwińskiego. W 1948 r. Ludkiewicz została skazana na 7 lat więzienia „za szpiegostwo”. Cały wyrok odsiedziała w więzieniach Mokotowa i Fordonu.
Prof. Barbara Otwinowska (1924–2018). 28 maja 1947 r. została zatrzymana przez UB w związku ze śledztwem i procesem rtm. Witolda Pileckiego i jego współpracowników pod zarzutem udzielania pomocy S. Kuczyńskiemu. Prokuratura Wojskowa 7 czerwca 1947 r. wydała nakaz jej aresztowania. Do zakończenia procesu sądowego przebywała w więzieniu na Mokotowie w Warszawie. Wyrokami Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z 30 września 1947 r. oraz 21 października 1948 r. została skazana z art. 5 i 6 małego kodeksu karnego na 3 lata więzienia.
Ten koncert jest dedykowany właśnie im.
Wykonawcami pieśni świątecznych będą artyści Teatru Muzycznego Od Czapy oraz muzycy: Julian Czaporowski (fortepian), Dariusz Budkiewicz (gitara basowa), Sebastian Kret (gitara akustyczna). Wspomnienia wigilijne Więźniów przedstawi Dariusz Kowalski. Autorką scenariusza jest Anna Żochowska, wokalistów przygotował Sławomir Giska, a reżyserką widowiska jest Ilona Kucińska.
Organizatorami koncertu są: Fundacja Sztafeta, Teatr Muzyczny od Czapy, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej.