Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Ludzie Korneluka spotkali się z delegatami z Niemiec. Ich szef chciał ręcznie sterować obsadzaniem sądów

Prokuratorzy Prokuratury Krajowej spotkali się z niemiecką delegacją z ministerstwa sprawiedliwości Nadrenii Północnej-Westfalii. Szef landowego resortu, polityk Zielonych, to postać co najmniej kontrowersyjna. Beniamin Limbach miał ręcznie próbować wpływać na obsadę stanowiska szefa sądu w Muenster, a także podejmować działania, które nie przyspieszały wyjaśnienia afery cum-ex, z którą niejasne pozostają związki kanclerza Niemiec, Olafa Scholza.

Spotkanie prokuratorów z delegacją z Niemiec
Spotkanie prokuratorów z delegacją z Niemiec
Prokuratura Krajowa - x.com

- Prokuratorzy z Prokuratury Krajowej, pod przewodnictwem Zastępcy Prokuratora Krajowego Marka Jamrogowicza, spotkali się wczoraj z delegacją Ministra Sprawiedliwości Nadrenii Północnej-Westfalii. Tematem rozmów były działania na rzecz przeciwdziałania mowie nienawiści oraz zwalczania przestępstw o charakterze antysemickim - przekazała w mediach Prokuratura Krajowa.

- Pomimo uchwały SN w sprawie I KZP 3/24 w siedzibie Prokuratury Krajowej doszło do spotkania z delegacją Ministra Sprawiedliwości Nadrenii Północnej-Westfalii. Delegacji tego samego Ministra z partii „Zieloni”, o którym niemiecka prasa w listopadzie 2023 r. trąbiła, że wpływał nielegalnie na obsadę urzędu Prezesa Wyższego Sądu Administracyjnego w Muenster wykorzystując swoją polityczną pozycję - wskazał mec. Bartosz Lewandowski.

Kim jest Benjamin Limbach?

Kierownictwo resortu sprawiedliwości Nadrenii Północnej-Westfalii w czerwcu 2022 r. objął Benjamin Limbach, polityk Zielonych.

I wówczas zaczęła się seria podejrzanych zdarzeń. 

W 2022 r. Limbach wstrzymał proces obsadzenia stanowiska prezesa Wyższego Sądu Administracyjnego w Muenster, aby zająć mogła je jego faworytka, której wystawił - jak się okazało - zawyżone oceny. Miał przekonywać także innych sędziów ubiegających się o urząd, by wycofali swoje kandydatury.

Szereg sądów orzekł, że taka decyzja jest niezgodna z prawem, jednak sąd w Muenster zaaprobował działania Limbacha. Sprawa trafiła do niemieckiego sądu konstytucyjnego, który nakazał ponowne jej rozpoznanie. W maju 2024 r. w celu wyjaśnienia działań Limbacha powołano komisję śledczą.

Limbach spotkał się także z krytyką dotyczącą zmian w prokuraturze w Kolonii, a konkretnie w wydziale słynącym z badania przestępstw gospodarczych. Przede wszystkim chodzi tutaj o procedury cum-ex, dotyczące podatku od dywidend - w wyniku przestępczego procederu z tym związanego, niemiecki skarb państwa mógł zostać uszczuplony o wielomiliardowe sumy. W wyniku tych działań, doświadczona prokurator badająca sprawę, Anne Brorhilker, w 2024 r. złożyła rezygnację z zawodu.

Wokół Beniamina Limbacha narosły również kontrowersje związane z przekazywaniem śledczych dokumentów ws. afery cum-ex.

Z aferą cum-ex związaną z prywatnym bankiem Warburg z Hamburga niejasne pozostają powiązania kanclerza Niemiec, Olafa Scholza.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Prokuratura Krajowa #Niemcy #Beniamin Limbach

dm