10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Afera u sąsiadów wyciszona. Bundestag zablokował powołanie komisji ws. przekrętów podatkowych Scholza

Niemiecka koalicja rządowa zablokowała w środę wieczorem możliwość powołania komisji śledczej w Bundestagu w sprawie udziału kanclerza Olafa Scholza w oszustwach podatkowych. Posłowie partii koalicyjnych, w tym socjaldemokraci Scholza, Zieloni i liberałowie z FDP, zadecydowali o odrzuceniu planów powołania takiej komisji. Wnioskodawcy - CDU i CSU - chcą odwołać się od tej decyzji do niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego.

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Aleksiej Witwicki / Gazeta Polska

Doktryna Neumanna w wydaniu niemieckim

Politycy niemieccy, którzy wokół pouczają innych, jak działać ma prawidłowe państwo prawa, w sprawie Olafa Scholza zajęli stanowisko znane w Polsce jako "doktryna Neumana". Podobnie, jak chociażby w przypadku Tomasza Grodzkiego, którego nie można osądzić, bo chowa się za immunitetem (licznik Grodzkiego wskazuje już 837 dni!). 

O utworzenie komisji śledczej wnioskowała grupa parlamentarna CDU/CSU. Celem miało być zbadanie udziału Olafa Scholza w aferze podatkowej związanej z prywatnym bankiem Warburg z Hamburga. Wniosek nie zyskał wymaganej większości w parlamencie, ponieważ sprzeciwiły się mu koalicyjne frakcje SPD, Zielonych i FDP – poinformowała dpa.

W wyniku tej afery niemiecki budżet stracił miliony euro. Komisja parlamentarna chciała zbadać, czy i w jakim stopniu politycy pomogli prywatnemu bankowi Warburg w zatrzymaniu środków z wyłudzonych ulg podatkowych.

Smród się za nim ciągnie

Scholz, który pełnił funkcję burmistrza Hamburga w latach 2011-18, wielokrotnie zaprzeczał, że miał związek z decyzją o zwolnieniu banku Warburg ze zwrotu nieuczciwie rozliczonych podatków.

Jak przypomina AFP, podobne śledztwo w sprawie udziału Scholza w aferze toczy się już przed hamburskim parlamentem. Komisja w Hamburgu bada, dlaczego lokalne władze finansowe w 2016 roku zrezygnowały z próby odzyskania 47 mln euro ulg podatkowych od Warburga w związku z tzw. aferą cum-ex.

Mechanizm działania tej afery został ujawniony w 2017 roku. Szacuje się, że jego stosowanie kosztowało niemiecki budżet wielomilionowe straty.

„O udział w oszustwie oskarżono dziesiątki osób w Niemczech, w tym bankierów, maklerów giełdowych, prawników i konsultantów finansowych. Warburg ostatecznie musiał spłacić dziesiątki milionów euro pod presją rządu federalnego za czasów kanclerz Angeli Merkel” – przypomniała AFP.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Olaf Scholz #Niemcy #afera

mt