Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Kasta nie spuszcza z tonu: „W TYM KRAJU zapanuje sprawiedliwość. Zrzeknijcie się władzy nad sądami”

Zaledwie dzień po tym, jak zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia wystosował apel o powstrzymanie się od orzekania skierowany do sędziów sądów dyscyplinarnych, pojawił się kolejny manifest przedstawicieli "nadzwyczajnej kasty". Sędzia Krystian Markiewicz podczas II Kongresu Prawników Polskich, który odbywa się dziś w Poznaniu, zaapelował do polityków i dziennikarzy, by "zrzekli się władzy nad sądami". - My, sędziowie potrafimy to robić lepiej niż ludzie, którzy wybierani są w plebiscytach - mówił prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia"

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Wczoraj Iustitia wystosowała apel o powstrzymanie się od orzekania - do czasu wyjaśnienia przez Trybunał Sprawiedliwości UE wątpliwości co do postępowań dyscyplinarnych w Polsce i statusu nowych sędziów Sądu Najwyższego.

„Postępowania dyscyplinarne stały się obecnie narzędziem represji władzy politycznej wobec sędziów, którzy prowadzą działalność publiczną lub wydają orzeczenia niezgodne z wolą tej władzy”.

- napisano w liście wysłanym przez zarząd Iustitii do sędziów sądów dyscyplinarnych działających przy sądach apelacyjnych.

Stowarzyszenie sędziów uznało, że postępowania dyscyplinarne „mogą mieć nieodwracalne, wręcz tragiczne skutki dla sędziów szykanowanych za działalność publiczną w obronie praworządności lub ściganych za wydanie konkretnych orzeczeń". 

W dzisiejszym wystąpieniu otwierającym kongres sędzia Markiewicz powiedział, że "są chwile w dziejach kraju, kiedy trzeba wziąć odpowiedzialność za ludzi – tych dobrych i tych złych; wtedy, kiedy trzeba karać, ale władza broni bandyty; ale i wtedy, kiedy trzeba bronić niewinnych".

"My, sędziowie potrafimy to robić lepiej niż ludzie, którzy wybierani są w plebiscytach. Każdy na czymś się zna, każdy do czegoś został powołany. W związku z tym czas już, aby politycy, dziennikarze, wróżki zrzekli się władzy nad sądami"

- podkreślił. "Czas już na pakt dla Polski, pakt dla praworządności, który zapewni przestępcom więzienie, ale niewinnym długie i spokojne życie. I my, sędziowie RP tego dopilnujemy – to jest nasze przyrzeczenie" - dodał.

Według Markiewicza za głęboki podział polskiego społeczeństwa odpowiada klasa polityczna. Co ciekawe, sędzia nie wspomniał o bardzo krytycznej ocenie polskiego sądownictwa, którą pokazują kolejne sondaże.

51 proc. ankietowanych przez CBOS w marcu 2017 r, negatywnie oceniało ogólne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a zaledwie 4 proc. Polaków uważało, że orzekając wyroki są obiektywni.

Markiewicz w swoim wystąpieniu w zasadzie potwierdził słowa Ireny Kamińskiej, sędzi Naczelnego Sądu Administracyjnego, która zasłynęła słowami o "nadzwyczajnej kaście", a niedługo po tym oznajmiła publicznie, że "pragnie zemsty".

"To politycy chcą dzielić ludzi, próbując wmieszać w to także prawników i próbując podzielić środowisko prawnicze. Ale prawo jest jedno, a wszyscy polscy prawnicy są od tego, aby je przestrzegać i egzekwować a także współpracować w zakresie obrony praworządności. Jesteśmy członkami Unii Europejskiej jednocześnie wszyscy nosimy barwy biało-czerwone. Adwokaci i radcowie prawni powinni bronić swoich klientów niezależnie od tego, na kogo ich klient głosował, a sędziowie wydawać wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, bo na piersi mają łańcuch z orłem, a nie logiem tej czy innej partii politycznej"

- powiedział.

Prezes SSP "Iustitia" zaapelował do tych polityków, którzy jego zdaniem "postanowili znieważać i pluć na sędziów".

"Zamiast tego porozmawiajcie z ludźmi. Zamiast wydawać pieniądze, aby nas upokarzać - zadbajcie o edukację prawną, o godne życie pracowników sądów. Czy wam nie wystarczy tej zemsty? Czego jeszcze chcecie? Krwi moich czterdziestoletnich przyjaciół za winy naszych, waszych ojców? Chcecie tu Turcji?"

– mówił.

Markiewicz zapewnił, że "niezależnie od wszystkiego, ostatecznie w tym kraju zapanuje sprawiedliwość i sędziowie będą jej gwarantem".


Udział w wydarzeniu zorganizowanym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich bierze kilkaset osób, w tym sędziowie SN z I prezes SN Małgorzatą Gersdorf, członkowie Krajowej Izby Radców Prawnych, Naczelnej Rady Adwokackiej, RPO Adam Bodnar, goście z zagranicy oraz sędziowie, komornicy, radcy prawni, adwokaci, działacze społeczni i studenci prawa.

Organizatorami II Kongresu Prawników Polskich są: Krajowa Rada Radców Prawnych, Naczelna Rada Adwokacka oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". 

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

#Iustitia #sądy #wymiar sprawiedliwości

redakcja