Wicewojewoda Violetta Porowska, kandydująca z list Zjednoczonej Prawicy na stanowisko prezydenta Opola, chce zasadzić w mieście sto tysięcy drzew. Chcę Opola zielonego zamiast Opola betonowego - wyjaśniała Porowska na czwartkowej konferencji prasowej.
Na konferencji prasowej kandydatka Zjednoczonej Prawicy przytaczała dane, zgodnie z którymi tereny zielone stanowiły w 2015 roku niewiele ponad 10 proc. przestrzeni publicznej Opola. Dla porównania, w Sopocie wskaźnik ten to 59 proc., a w Katowicach 46 proc.
Zdaniem wicewojewody, w ciągu pięciu lat ponad połowę przestrzeni publicznej miasta można przywrócić przyrodzie. Sposobem na to mają być "kieszonkowe" parki, wkomponowane w niezagospodarowane obecnie przestrzenie między zabudową miejską, stawianie wśród miejskiej zabudowy pasiek oraz zasadzenie stu tysięcy drzew. Kandydatka zapowiada także współpracę z ekologami, działkowcami i społecznymi ogrodnikami, którzy chcą zadbać o zieleń na swoich podwórkach.
Miasto ma mnóstwo brzydkich terenów, o które nie dba. Mieszkają tam jednak ludzie ze zmysłem ogrodnika. Sama słyszałam, że kilka razy mieszkańcy prosili ratusz o wyrażenie zgody na oddanie w użytkowanie takich miejsc, ale urzędnicy nie zgodzili się nawet raz. Jeżeli są ludzie chętni do upiększania naszej przestrzeni, dlaczego nie ułatwimy im tego?
- mówiła Porowska.
Według niej urzędujący prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski w nadmierny sposób betonuje powierzchnie publiczne miasta, ograniczając w ten sposób i tak już skromną ilość zieleni.
W odpowiedzi sztab starającego się o reelekcję Arkadiusza Wiśniewskiego wytknął kandydatce Zjednoczonej Prawicy, że jest przedstawicielką rządu, który "wyciął pół Puszczy Białowieskiej". Według Łukasza Sowady, szefa sztabu KWW Arkadiusza Wiśniewskiego, obecny prezydent prowadzi politykę nasadzeń zieleni, a dowodem jego dbałości o przyrodę ma być m.in. utworzenie stanowiska miejskiego dendrologa. Zdaniem Sowady, wicewojewoda w ciągu kilku ostatnich lat nie zrobiła nic dla ekologii, a na obecnym zielonym skwerze przed budynkiem urzędu wojewódzkiego rośliny chce zastąpić zbudowanym z kamienia i szkła "pomnikiem smoleńskim".
Oprócz Porowskiej i Wiśniewskiego o fotel prezydenta Opola ubiega się poseł Paweł Grabowski (Kukiz'15), Apolonia Klepacz (SLD), Barbara Kamińska (Koalicja Obywatelska) i startujący z własnego komitetu Marcin Gambiec z oficjalnym poparciem Mniejszości Niemieckiej i partii Razem.