Ponad 5 tys. osób oraz ok. 60 samolotów i śmigłowców bierze udział w Finlandii w rozpoczętych w poniedziałek ćwiczeniach Ruska-17, w których uczestniczy także lotnictwo szwedzkie - poinformowało dowództwo fińskich sił powietrznych.
Ćwiczenia Ruska-17, które potrwają do piątku nad praktycznie całym terytorium państwa, są największymi tegorocznymi ćwiczeniami sił powietrznych w Finlandii pod względem liczebności biorącego w nim udział personelu. „Centralnym punktem ćwiczeń jest wykorzystanie w walce m.in. wielozadaniowych myśliwców F/A-18 Hornet (na zdjęciu)” - czytamy w komunikacie fińskiego dowództwa. Według podpułkownika Ville Hakali z fińskiego dowództwa, ćwiczenia koncentrować się będą na działaniu w sytuacjach wyjątkowych. „Znaczenie obrony powietrznej w nowoczesnej wojnie jest rozstrzygające. Bez dobrze wyszkolonych i nowocześnie wyposażonych jednostek, obrona powietrzna w warunkach wojennych nie ma szans na sukces” - wyjaśnił Hakala.
W ćwiczeniach Ruska-17 bierze udział bierze około 5,1 tys. osób, w tym żołnierze służby zasadniczej i rezerwiści, ponad 30 wielozadaniowych myśliwców Hornet, 14 odrzutowych samolotów treningowych Hawk, a także samoloty transportowe i łącznikowe. Ponadto fińskie wojska lądowe skierowały do ćwiczeń swoje śmigłowce NH90. Ze strony szwedzkiej zaangażowanych jest osiem myśliwców Gripen oraz samolot wczesnego ostrzegania Argus.
Samoloty uczestniczyły po raz pierwszy w ćwiczeniach Ruska w ubiegłym roku, ale występowały wtedy wyłącznie w roli strony atakującej. W tym roku po raz pierwszy będą ćwiczyć także wspólną obronę. W ćwiczeniach udział bierze 2,9 tys. rezerwistów. Według Hakali spełniają oni ważną i integralną rolę w obronie powietrznej. Uczestniczą np. w zróżnicowanych zadaniach wspierających działania obrony powietrznej w sytuacjach wyjątkowych.
Uczestniczące w ćwiczeniach samoloty korzystać będą z czterech stałych baz fińskich sił powietrznych, z trzech tymczasowych baz na terenie fińskich cywilnych portów lotniczych oraz z jednego drogowego odcinka lotniskowego. Samoloty szwedzkie mają operować z bazy Kallax koło nadmorskiego miasta Lulea na północy Szwecji.