W tym tygodniu jako pierwsi opisaliśmy jak trzyosobowa, szczęśliwa, pracująca rodzina z 6-letnim dzieckiem z dnia na dzień będzie pozbawiona dotychczasowego mieszkania. Chce tego m. st Warszawa. Stołeczni urzędnicy złożyli pozew o eksmisję z 35-metrowego mieszkania rodziny, która niewiele ponad 200 zł przekroczyła kryterium dochodowe najmu komunalnego. Dotarliśmy do dokumentu i rozmawialiśmy z rodziną.
Bajki ratusza
W związku z atakami niektórych portali na rodzinę, oskarżeń o „manipulację” i komunikatów wydawanych ZGN Śródmieście przedstawiamy kolejne fakty.
W pozwie, który miasto skierowało do wszystkich członków rodziny, w tym do dziecka, nie ma słowa o mieszkaniu socjalnym - choć mogło o to wnioskować. Nie wspominano o tym również we wcześniejszej korespondencji. Miejscem zamieszkania po eksmisji może być lokal socjalny lub pomieszczenie tymczasowe. Między bajki można więc włożyć słowa wiceburmistrza Śródmieścia Rafał Krasuskiego, powielane przez media, że „sprawa jest zero-jedynkowa" i "w przypadku tej rodziny nie ma możliwości pozbawienia jej mieszkania”.
W świetle art. 14 ustawy o ochronie praw lokatorów, w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu, co jednak nie jest jednoznaczne z jego przyznaniem. Co prawda ust 4 mówi jasno, że sąd nie może orzec o braku uprawnienia do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu wobec określonej kategorii osób m.in. małoletniego, ale pod warunkiem, że "osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany lub ich sytuacja materialna pozwala na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie”.
Sąd może więc ostatecznie zdecydować, że mimo tego, iż w rodzinie jest osoba małoletnia, lokal socjalny nie zostanie jej nieprzyznany. W pozwie warszawskich urzędników nie ma mowy o możliwości przyznania lokalu socjalnego.
Jest to sprzeczne z wypowiedzią radcy prawnego ZGN Stanisława Cebuli. Stwierdził, że jeśli chodzi o skierowany w tej sprawie pozew, to „w takich przypadkach sąd w pierwszym punkcie nakazuje eksmisję, a jednocześnie w punkcie drugim pisze, że do czasu wskazania lokalu socjalnego, te osoby mają prawo zamieszkiwać w tym lokalu, dopóki miasto nie wskaże innego lokalu”. „Komornik nie może przeprowadzić eksmisji do czasu wskazania przez miasto lokalu socjalnego” – podkreślił.