W szpitalu im. Kopernika w Łodzi mieszkańcy województwa łódzkiego będą mogli bez skierowania poddać się profilaktycznym badaniom onkologicznym i skorzystać z konsultacji specjalistów. Porady i badania prowadzone będą w kolejne soboty – 22 i 29 maja oraz 12 czerwca.
"Ostatnie 1,5 roku to dla nas wszystkich bardzo ciężki czas, a dla całego systemu opieki zdrowotnej okres niesłychanie trudny. Wydaje nam się, że wszystko zostało zdominowane przez COVID-19, ale przecież inne choroby także istnieją i lekarze oraz cały personel medyczny nigdy o tym nie zapomnieli. Zwłaszcza leczenie chorób nowotworowych nie może czekać"
– podkreślił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber na konferencji prasowej w szpitalu im. Kopernika.
Zdaniem Schreibera ośrodki onkologiczne w czasie pandemii nie zaprzestały działalności diagnostycznej, jednak z powodu obawy przed wirusem wiele osób odkładało wykonanie badań profilaktycznych.
"Dlatego uruchamiamy kolejny bezpłatny program profilaktyczny zaadresowany do mieszkańców województwa. To znakomita okazja, by przezwyciężyć lęki, zbadać się i – jeśli będzie to potrzebne – rozpocząć leczenie"
– dodał marszałek.
Jak poinformował dyrektor wojewódzkiego szpitala im. Kopernika w Łodzi Andrzej Kasprzyk, profilaktyczne badania będą odbywać się w kolejne soboty 22 maja, 29 maja i 12 czerwca w godz. 9-14 na terenie Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej przy ul. Paderewskiego w Łodzi. Organizatorzy przewidują duże zainteresowanie pacjentów, dlatego już teraz w planach jest przedłużenie akcji, aby mogli z niej skorzystać wszyscy chętni.
W wyznaczone soboty lekarze onkolodzy będą udzielać bezpłatnych porad z zakresu chorób piersi, jelita grubego, chorób nowotworowych żołądka, nowotworów skóry (wraz z badaniem znamion skórnych), ginekologii onkologicznej (wraz z badaniem cytologicznym) oraz zdrowego żywienia. Kobiety po 50. roku życia będą mogły wykonać mammografię. W razie konieczności uczestnicy akcji otrzymają podczas konsultacji skierowania na dalsze badania.
"Nasz ośrodek jest jedynym w województwie łódzkim oferującym pełny wachlarz badań diagnostycznych i konsultacji lekarskich. Warto zaznaczyć, że w czasie pandemii pracowaliśmy normalnie, a na oddziałach m.in. chirurgii onkologicznej i chemioterapii nastąpił wzrost liczby pacjentów"
– dodał Kasprzyk.
Choroby nowotworowe stanowią drugą przyczynę zgonów Polaków i są jednym z głównych problemów zdrowotnych mieszkańców Łódzkiego. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w ostatnich 30 latach zachorowalność na nowotwory zwiększyła się w Polsce dwukrotnie, a województwo łódzkie można określić pod tym względem jako region wysokiego ryzyka.
Prognozy mówią, że do 2029 roku liczba nowych przypadków nowotworów będzie wciąż wzrastać. Z "Mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla woj. łódzkiego" wynika, że do 2029 r., przy uwzględnieniu jedynie procesów demograficznych, liczba nowych zachorowań w regionie wyniesie 14 tys.