"Duma i szacunek - więc rysujemy rysunek" - z taką akcją wsparcia polskich służb, które dzielnie bronią granicy z Białorusią wyszły niedawno siostry Dominikanki prowadzące katolicką szkołę i przedszkole w Piotrkowie Trybunalskim. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania - do sióstr dotarło mnóstwo rysunków z całej Polski. Dzieci okazały ogromne wsparcie Straży Granicznej, wojsku i policji. Prezentujemy wybrane prace!
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Białoruski reżim doprowadził do prób największego do tej pory bezprawnego, masowego i siłowego naruszenia integralności wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej.
Postawa polskich służb w momencie próby budzi podziw na całym świecie. Polscy żołnierze, strażnicy i policjanci z narażeniem własnego zdrowia i życia bronili granic, przeciwstawiając się agresji ze strony migrantów działających pod presją białoruskich funkcjonariuszy. Choć w ich stronę leciały kamienie, petardy czy granaty hukowe - nie dali się. Pokazali niezwykły hart ducha, który pomógł utrzymać stabilność wschodniej granicy.
Media Strefy Wolnego Słowa zainaugurowały akcję "Duma i Szacunek". W całej Polsce wywieszane były flagi narodowe na cześć bohaterów, dzięki którym mogliśmy czuć się bezpiecznie. Był to wzruszający przejaw patriotyzmu, pokazujący, jak wiele osób wyraża wdzięczność za skuteczne działania wojska, Straży Granicznej czy policji.
Akcja "Duma i Szacunek" została rozszerzona w Piotrkowie Trybunalskim. To tam działają siostry Dominikanki, prowadzące katolicką szkołę i przedszkole im. bł. s. Julii Rodzińskiej. W szkole powstał plakat zachęcający dzieci do wysyłania rysunków w podziękowaniu dla służb granicznych. Efekt? Piorunujący! Do sióstr zaczęły docierać prace z całej Polski.
Rysunki przedstawiają żołnierzy, strażników, policjantów. Na rysunkach są flagi narodowe czy też hasła odnoszące się do dumy z funkcjonariuszy i żołnierzy. Dzieci dały z siebie wszystko, by stworzyć prace plastyczne. Ich wydźwięk jest jednoznaczny: "dziękujemy!". I chyba nie może być lepszych podziękowań niż te, od najmłodszych - o których przyszłość również toczyła się walka przy granicy.