Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej (PZOZ) uruchamia ambulatoryjną fizjoterapię dla pacjentów, którzy przebyli COVID-19. Wniosek w sprawie realizacji tego świadczenia został zaakceptowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Zgłoszenia pacjentów przyjmuje już płocki Centralny Ośrodek Rehabilitacji.
Wniosek w sprawie realizacji świadczeń z zakresu rehabilitacji pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 został rozpatrzony pozytywnie przez mazowiecki oddział NFZ - przekazała Ewa Brzosko z Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Jak wyjaśniła, głównym celem wdrażanego tam programu jest "wspomaganie pełnego powrotu do zdrowia i aktywności, w tym zawodowej, osób po przebyciu COVID-19".
Według Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej świadczenie realizował będzie będący jego Centralny Ośrodek Rehabilitacji, przy czym rozpoczęcie rehabilitacji możliwe jest do sześciu miesięcy od zakończenia leczenia COVID–19. W informacji zaznaczono, że klinicznym kryterium kwalifikacji do objęcia świadczeniem jest występowanie duszności, która negatywnie wpływa na aktywność pacjentów.
Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej wyjaśnił, że rehabilitacja ma m.in. poprawić u pacjentów tolerancję wysiłku fizycznego i zmniejszyć natężenia objawów związanych z przebyciem COVID-19, a w ramach programu prowadzona będzie także akcja edukacyjna dla "ozdrowieńców" w zakresie samodzielnego radzenia sobie z objawami związanymi z przebyciem tej choroby.
- podkreślono w komunikacie Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Jak podano, do płockiego Centralnego Ośrodka Rehabilitacji mogą zgłaszać się już pacjenci z odpowiednim skierowaniem, które może wystawić lekarz wykonujący świadczenia w ramach umów z NFZ, np. lekarz POZ, lekarz specjalista neurolog, ortopeda czy reumatolog.
Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej to istniejąca od 2005 r. niepubliczna jednostka, świadcząca usługi medyczne, której podlega m.in., oprócz Centralnego Ośrodka Rehabilitacji, również Szpital Świętej Trójcy - placówka ta od 19 kwietnia do 10 maja, zgodnie z wcześniejszą decyzją Ministra Zdrowia, leczyła chorych na COVID-19. Utworzony w tym celu oddział dedykowany z 50 łóżkami, z powodu małej liczby pacjentów, został w ostatnim czasie zlikwidowany.