Policja rozbiła trójmiejską mafię mieszkaniową. Sprawcy, udzielając pożyczek, wprowadzali w błąd pokrzywdzonych i przejmowali ich mieszkania. Sprawa dotyczy kilkudziesięciu nieruchomości. Funkcjonariusze zatrzymali 14 osób związanych z tym przestępczym procederem.
Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wraz Prokuraturą Okręgową w Gdańsku od kilku miesięcy pracowali nad sprawą kilkudziesięciu oszustw polegających na wyłudzaniu od pokrzywdzonych ich mieszkań. Sprawcy, wprowadzając w błąd kredytobiorców bądź wykorzystując ich przymusowe położenie, udzielając pożyczek żądali podpisania umowy kupna – sprzedaży lokalu, którego właścicielami byli pożyczkobiorcy.
Skutkiem tych działań było przejmowanie lokali przez sprawców. Do przestępstw dochodziło w różnych miejscach kraju.
Z uwagi na zawiły charakter postępowania Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku w maju 2016 r. powołał specjalną grupę złożoną z policjantów różnych wydziałów specjalizujących się w zwalczaniu tego typu przestępczości. Policjanci, pracując nad wyjaśnieniem tych spraw, zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na zatrzymanie podejrzanych.
Wczoraj na terenie Trójmiasta funkcjonariusze
zatrzymali 14 osób - zarówno pożyczkodawców, jak i pośredników biorących udział w przestępczym procederze. Zatrzymani to osoby w wieku od 28 do 58 lat, powiązane ze sobą więzami rodzinnymi lub zawodowymi.
W akcji brało udział ponad 60 policjantów, którzy jednocześnie przeszukali kilkanaście posesji na terenie Trójmiasta. W trakcie przeszukania pomieszczeń zajmowanych przez zatrzymanych funkcjonariusze zabezpieczyli różnego rodzaju przedmioty, w tym komputery, nośniki pamięci, akty notarialne oraz umowy pożyczek i inne dokumenty. Zabezpieczone dokumenty są obecnie analizowane, zostaną przekazane do dalszych badań przez biegłego.
Zatrzymani zostali doprowadzeni na przesłuchanie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Zgromadzony materiał dowodowy najprawdopodobniej pozwoli na przedstawienie zatrzymanym zarzutu udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skutkujących przejmowaniem praw własności nieruchomości. Za tego typu przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia.
W zainteresowaniu policji i prokuratury
są również kancelarie notarialne, w których podpisywane były akty notarialne. Funkcjonariusze prowadzący śledztwo twierdzą, że to dopiero początek zatrzymań. Do przeanalizowania pozostało jeszcze ok. 600 aktów notarialnych, które mogą wyłonić kolejnych pokrzywdzonych przez tzw. trójmiejską mafię mieszkaniową.
Źródło: policja.pl,niezalezna.pl
#Trójmiasto #policja #mafia mieszkaniowa
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
wg