- Wyrażam swoje indywidualne zdanie. Sądzę, że przewodniczącym Rady Europejskiej nie powinien być człowiek, wobec którego być może będą stawiane poważne zarzuty. To nie wzmacniałoby wspólnoty – mówi w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.
Panie Premierze, czy udała się rewolucja zapoczątkowana zwycięstwem Andrzeja Dudy, a umożliwiona przejęciem władzy przez Prawo i Sprawiedliwość?
Historia uczy, że rewolucje muszą trwać kilka lat, by dokonać realnych i głębokich zmian. My rządzimy Polską dopiero od 10 miesięcy. Ale pozytywne efekty pierwszych naszych decyzji są już widoczne. Ja ten niecały rok oceniam dobrze. Podkreślam – bardzo dużo pracy ciągle przed nami.
Co oprócz programu 500+ uznaje Pan za znaczący sukces?
Na pewno inny, choć mniejszy, program społeczny wprowadzający bezpłatne leki dla osób powyżej 75. roku życia. Dla wielu seniorów to niezwykle poważne i znaczące wsparcie. Ogromne nadzieje wiążę z programem Mieszkanie+. Co prawda, nie został on jeszcze wdrożony, ale jest niemal do końca przygotowany, bo w najbliższym czasie dokonamy w nim niewielkich korekt. Nie mogę nie wymienić podniesienia minimalnego wynagrodzenia – stawki godzinowej i najniższej pensji. To działanie zablokuje wyzysk znacznej części pracowników w Polsce. Są regiony, gdzie za godzinę pracy wypłacano 5 lub 3 zł. W nieodległym czasie zostanie uchwalona reforma emerytalna – powrót do dawnego wieku emerytalnego (60/65 lat). Celem wszystkich tych wprowadzonych już działań było zmniejszenie sfery nędzy w naszym kraju. I to się w dużej mierze udało. Nie mówię, że skrajnej biedy już nie ma, ale bezsprzecznie została ograniczona, szczególnie w przypadku rodzin, które do tej pory były najbardziej nią dotknięte, czyli wielodzietnych. Jeśli Mieszkanie+ uda się uruchomić, to bez wątpienia program ten zmieni sytuację życiową tysięcy polskich rodzin. Są również zmiany w sferze ideowej – od reformy oświaty po politykę kulturalną. Pierwsze mają na celu podniesienie poziomu kształcenia, ale także budowanie świadomości narodowej najmłodszych obywateli. Temu służy również wysiłek podejmowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chcę zauważyć również sukcesy ministra obrony Antoniego Macierewicza, który jako pierwszy szef tego resortu – nie licząc krótkiej misji śp. Aleksandra Szczygły – realnie zmienia, a w zasadzie buduje potencjał naszej armii.
NIE PRZEGAP!
Wywiad w całości znajdą Państwo w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”
Źródło: Gazeta Polska
#Jarosław Kaczyński
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Tomasz Sakiewicz,Katarzyna Gójska-Hejke