Naszym założeniem jest to, aby dzielnicowi wyszli zza biurek, żeby nie byli obciążani dodatkowymi obowiązkami - powiedział dziś podczas prezentacji programu „Dzielnicowy bliżej nas” minister Mariusz Błaszczak.
Szef MSWiA poinformował, że program dotyczący dzielnicowych jest już trzecim z pakietu zmian związanych z poprawą organizacji pracy policji. Wcześniej rozpoczęto odtwarzanie zlikwidowanych przez poprzedni rząd posterunków policji. Zaprezentowane zostały także założenia mapy bezpieczeństwa – interaktywnego narzędzia, które pozwoli na jeszcze skuteczniejsze działanie polskich funkcjonariuszy.
Chodzi o to, aby dzielnicowy przez cały swój czas mógł pełnić rolę policjanta, który bezpośrednio kontaktuje się z mieszkańcami. (…) To jest zmiana, która wzmocni pozycję dzielnicowego
- powiedział szef MSWiA podczas prezentacji programu.
Obecnie w Polsce pracuje ok. 8 tysięcy dzielnicowych. Docelowo dzielnicowi mają stanowić ok. 10 proc. wszystkich funkcjonariuszy.
Nawet najlepiej działająca policja nie będzie miała efektów, jeśli nie będzie ściśle współpracowała ze społeczeństwem
- podkreślił Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA.
Poinformował on, że obecny program jest odejściem od koncepcji „policji na telefon”. Dodał, że funkcjonariusze muszą być bliżej obywatela, by mieć lepsze rozeznanie na temat zagrożeń.
Obecny na konferencji nadinsp. Jarosław Szymczyk poinformował, że podpisał już nowe zarządzenie w sprawie metod i form wykonywania zadań przez dzielnicowych i przez kierowników rewirów dzielnicowych. Zostały w nim uwzględnione oczekiwania zgłaszane przez poszczególne garnizony.
Program „Dzielnicowy bliżej nas” został poprzedzony pilotażem przeprowadzonym w Katowicach.
Źródło: mswia.gov.pl
#MSWiA #dzielnicowi #policja
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
pb