Pracę Trybunału Konstytucyjnego według art. 197 Konstytucji RP („Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa”) reguluje Sejm. Na stronie TK ustawa ta widnieje zazwyczaj w zakładce „Akty normatywne”. Ostatnio została ona zaktualizowana i pojawiła się w niej treść ustawy po nowelizacji z 22 grudnia ub.r., za którą głosowała sejmowa większość. Według nowych przepisów TK co do zasady będzie orzekać w pełnym składzie, czyli co najmniej 13 sędziów, zaś orzeczenia w tym składzie będą zapadać większością 2/3 głosów.

Fakt ten może sugerować, że TK jako całość zamierza uszanować obowiązujące prawo i wbrew stanowisku prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego stosować się do Konstytucji RP. - Mnie obowiązuje konstytucja – stwierdził w wywiadzie dla TVN24 kilka dni temu prezes Rzepliński, jasno dając do zrozumienia, że zapisów ustawy, która reguluje sposób pracy sędziów uszanować nie zamierza. W czasie rozmowy z Moniką Olejnik, mimo iż cytował artykuły ustawy zasadniczej, przemilczał ten (197), który jest podstawą wspomnianej ustawy PiS.

To nie koniec kontrowersji związanych z działalnością Andrzeja Rzeplińskiego. Prezes TK pytany na jakiej podstawie prawnej uznał, że 5 z 15 sędziów jest gorszych i nie będzie orzekać, za pośrednictwem rzeczniczki biura TK poinformował, że była nią... jego własna decyzja.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kuriozum! Podstawą prawną decyzji Rzeplińskiego jest... decyzja Rzeplińskiego
Reklama