Inscenizacją przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania rozpoczęły się wczoraj wieczorem obchody 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Ten zryw zakończył się pełnym sukcesem i powrotem Wielkopolski do Macierzy.
Na dziś zaplanowano centralne obchody rocznicy powstania. Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann złoży kwiaty pod głazem ku czci Powstańców Wielkopolskich na poznańskiej Cytadeli oraz na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, przy grobie pierwszego dowódcy powstania - generała Sławomira Taczaka.
Po południu wystartuje Bieg Powstania Wielkopolskiego. Rozpocznie się on o godzinie 16.40, czyli w chwili rozpoczęcia walk, a jego trasa przebiegnie szlakiem miejsc związanych z Powstaniem.
- To forma uczczenia Powstania Wielkopolskiego w sposób nowoczesny, adresujemy bieg do młodego pokolenia
- podkreślił Seweryn Stuła, prezes Stowarzyszenia Bieg Powstania Wielkopolskiego.
W obchody 97. rocznicy Powstania włączają się także Koleje Wielkopolskie. 27 grudnia konduktorzy wyróżniać się będą powstańczymi rozetkami.
Jutro w samo południe w Warszawie odprawiona zostanie msza święta w kościele ojców dominikanów przy ul. Freta 10. O godz. 13.30 rozpoczną się się uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie goście udadzą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, aby złożyć wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Powstańców Śląskich oraz pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
* * *
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do stolicy Wielkopolski, owacyjnie witany przez tłumy. Tego samego dnia znany pianista wygłosił płomienne przemówienie do swoich rodaków zgromadzonych przed hotelem Bazar. 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje. Doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.
Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Zryw zakończył się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze.
Było to jedno z czterech - obok powstania wielkopolskiego 1806 roku, powstania sejneńskiego w 1919 roku i II powstania śląskiego w 1920 roku -
zwycięskich powstań w dziejach Polski, a także pierwsze z polskich powstań z tamtego okresu - obok III powstania śląskiego z 1921 roku - które umożliwiło realizację wszystkich założonych celów - czytamy na wikipedia.org.
Źródło: niezalezna.pl,umww.pl
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
pb