Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Stonehenge nie było jedyne

Najnowsze badania przeprowadzone przy pomocy specjalnych urządzeń do sondowania gruntu na głębokość trzech metrów dowiodły, że w pobliżu legendarnego kamiennego kręgu w Stonehenge znajdowały s

garethwiscombe - http://www.flickr.com/photos/garethwiscombe/1071477228/in/photostream/; CC BY 2.0
garethwiscombe - http://www.flickr.com/photos/garethwiscombe/1071477228/in/photostream/; CC BY 2.0
Najnowsze badania przeprowadzone przy pomocy specjalnych urządzeń do sondowania gruntu na głębokość trzech metrów dowiodły, że w pobliżu legendarnego kamiennego kręgu w Stonehenge znajdowały się także inne tego typu budowle.
 
Archeologom przy pomocy tych właśnie urządzeń udało się stworzyć mapę okolic kręgu, na której widnieją także inne, spoczywające pod ziemią, obiekty. Naukowcy podkreślają, że skanerom gruntu udało się przeprowadzić szczegółowe i dokładne badania w wyniku czego otrzymano specjalną mapę z bezprecedensową rozdzielczością. Jak podkreślają brytyjscy naukowcy pierwsze rezultaty tych badań jednoznacznie świadczą o tym, że kamienny monument nie był sam, lecz jest otoczony przez 17 pobliskich obiektów z czasów pogańskich.

Badania te posłużyły do stworzenia nowej dokładnej mapy okolic słynnego kamiennego kręgu, w ten sposób by zbadać jak wyglądał i ewoluował krajobraz wokół tego obiektu w zamierzchłej przeszłości. Badacze podkreślają, że są już pierwsze efekty ich pracy. Okazało się, że w bliskiej okolicy kamiennego kręgu znajduje się pod ziemią około 60 wielkich głazów lub filarów które, jak się szacuje były częścią pradawnego obserwatorium nieba. Tworzą one pierścień wokół tej słynnej budowli odległy od niej o około 1,5 kilometra.

Jak się podkreśla, tego typu szczegółowe badania gruntu wokół budowli badania zostały przeprowadzone po raz pierwszy. Archeolodzy nie potrafią jednak nadal odpowiedzieć na pytanie, czy był to obiekt przeznaczony wyłącznie dla kapłanów i wtajemniczonych, czy też dostęp do niego mieli wszyscy. Badania z użyciem specjalnych skanerów przeprowadzono na około 12 kilometrach kwadratowych wokół kamiennej budowli. Użyto do tego celu aż sześciu odmiennych sposobów skanowania, czego efektem jest właśnie mapa tych podziemnych obiektów. Posłużono się między innymi magnetometrem, specjalnym radarem gruntu (GPR) oraz skanerem laserowym.

 



Źródło: niezalezna.pl

Jacek Szpakowski